Informace

České velvyslanectví v LondýněLondýnské čtvrtiLondýnské uliceLondýnský časNemocnicePočasí v Londýně | Práce | Studium | Svátky | Anglické fráze a slovíčka

bigben-nightLondýn (anglicky London) je hlavním městem Spojeného království Velké Británie a Irska. Leží na jihovýchodní straně Anglie při ústí řeky Temže (anglicky The Thames). Toto město je jedním z největších obchodních center na světě a významnou metropolí s mnoha památkami. Počet obyvatel žijících v Londýně se pohybuje kolem osmi milionů a 60% z nich tvoří Britové. Hned za nimi je výrazná menšina pocházející z Indie a Polska. Ke křesťanství se zde hlásí asi 58% obyvatel, žijí zde i 2% muslimů a asi 16% lidí se nehlásí k žádnému vyznání. V Londýně se stejně jako v celém Spojeném království a Severním Irsku platí librou (anglicky GBP – Great Britain Pound).

Londýnské podnebí

Jelikož se tato metropole nachází v okolí velké přílivové řeky, jsou zde instalovány největší protipovodňové bariéry na světě. Samotné podnebí je mírně oceánské, takže Londýn je známý hlavně častými srážkami a nízkými teplotami po celý rok. V červenci nebo srpnu může být sice i velké horko, to ale nikdy nevydrží déle než několik dní. Zima tu není příliš mrazivá a sníh vydrží jen pár dní v roce. Bouřky jsou časté hlavně v létě.

Řeka Temževyhled-na-londyn

Tato řeka spojuje Londýn s mořem, a jak už jste si mohli přečíst v jednom z minulých odstavců, je to řeka přílivová. Měří přesně 346 kilometrů a protéká například městy Oxford, Reading, Windsor nebo Eton. Během desetiletích se její hloubka postupně zmenšuje.

Britský parlament

Nejvyšším orgánem celého království je parlament, který sídlí ve Westminsterském paláci v Londýně. Skládá se ze Sněmovny lordů (House of Lords) a Dolní sněmovny (House of Commons) a jeho hlavní představitelkou je královna Alžběta II.

Další informace

Každá z městských částí Londýna má své směrovací číslo. Je složeno ze dvou číslic a jednoho písmene. Pokud je to ale hustě zalidněná oblast, může mít ještě číslici nebo písmeno navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..