Práce v Londýně (Velké Británii)

Každý máme zkušenosti s hledáním práce ve svém okolí. Avšak jaké to je, najít si práci daleko od svého rodného bydliště? Pojďme prozkoumat trh práce v Anglii. Velká Británie patří mezi nejdostupnější trhy pro české obyvatele. Přesto je hledání práce hlavně v Londýně obtížné.

Před odletem do Anglie

Londýnský bezdomovec
Londýnský bezdomovec

Než se rozhodnete udělat tento velký krok, je dobré si většinu věcí promyslet ještě doma. Zásadní je pro vás zajistit si v Anglii ubytování a ujasnit si cíl vaší práce. Například, kde byste chtěli pracovat, jestli v Londýně nebo někde na okraji Anglie. Nejžádanější profesí jsou doktoři, programátoři nebo seřizovači CNC strojů. Pokud se jedna z těchto pozic nachází ve vašem životopisu, máte velkou výhodu. Dále je důležité mít CV už napsané, samozřejmě v Angličtině. V CV již uvádějte svou adresu bydlení v UK, je to dobré znamení pro zaměstnavatele, že již v Anglii bydlíte. Vhodné je i mít nějaké libry navíc, takže se nebojte rozbít prasátko a vzít si sebou dostatek peněz.

Startovní čára pracovní kariéry

Najít si pěknou práci, která bude dle vašich představ, vyžaduje maximální soustředění a trpělivost. Odesílejte denně své CV, obcházejte jednotlivé firmy, ptejte se, nabízejte se. Nevzdávejte to po týdnu. V Anglii je normální čekat na odpověď 2 měsíce. Sledujte veškeré inzerce. Mezi ty nejlepší inzerce patří tato. Najděte si ty, které vás zaujmou, a vytiskněte si inzeráty. Pokud máte v UK známé, poproste je, ať se také zeptají nebo vám něco dohodí od dalších známých. Nebojte se i pracovních agentur. Registrace do nich je někdy zdarma, ale většinou se platí nějaký poplatek. Práce přes agenturu (po uzavření smlouvy) má několik výhod. Pracovní poměr můžete ukončit telefonicky a z nabídek prací máte právo volby. Avšak nevýhodou je nestálý pracovní poměr, nevíte, kdy přesně půjdete do práce, a vaši spolupracovníci se mění. Je známo, že se zaměstnavatelé v UK neradi vážou smlouvou, a to například v Liverpoolu, Manchesteru nebo v Londýně.

Důležité informace

Full time = jedná se o plný pracovní úvazek, který představuje 37 až 48 hodin týdně
Part time = částečný pracovní úvazek. Představuje 16 – 35 hodin týdně
Dále se pak rozlišuje dočasný pracovní poměr nebo trvalý pracovní poměr. Zde je nejlepší volbou Bank. Zde totiž nemusíte oznamovat svoji dovolenou.

Konkrétní profese

V UK jsou na vedoucích pozicích převážně Angličané a ty podřadnější práce vykonávají cizinci. V nabídce prací se však najde také pěkná pracovní pozice.
Pracovník ve fabrice = ideální pozice pro lidi s menší znalostí angličtiny, nevýhodou je menší mzda. Výhodou je jistota výdělku. Požaduje se minimální vzdělání, ale mohou zde pracovat i vysokoškoláci.
Care Assistant – pečovatel = jedná se o obyčejného pečovatele. Lepší je se dostat do státních pečovatelských domů. Výhodou je nabídka ubytování od zaměstnavatele. Avšak zde se požaduje dobrá angličtina.
Worker – dělník = jedná se o pozici v továrně. Není třeba dobré angličtiny. Pokud jste však zruční a angličtinu ovládáte, máte možnost povýšení.
Bricklayer – zedník = tahle pozice se získá jen díky známostem. Je průměrné placená. Důležité je si obstarat CSCS card (školení bezpečnosti práce).
Zahradní dělník = na tuto pozici není potřeba vzdělání. Náplní práce je sekání trávy, živých plotů a další údržba zeleně. Jedná se o sezónní práci.
Zahradník = tady se už jedná o odbornou profesi. Vyžadují se odborné znalosti. Toto místo je mnohem lépe placené než zahradní dělník. Práce představuje výsev nových stromů a dalších rostlin.
Údržbář = pokud jste jako brouk pytlík (práce všeho druhu), tak tato pozice je něco pro vás. Využití naleznete v nemocnicích, obchodních centrech či školách. Vyžaduje se základní až dobrá znalost angličtiny. Podstatná je znalost zboží a vlastnictví řidičského průkazu. Kandidát na tuto pozici by měl umět instalatérské, elektrikářské, zednické a malířské práce. Nutné je si obstarat CRB (výpis z anglického rejstříku trestů).
Kitchen assistant – dělník v kuchyni = zde se jedná o pomocníka kuchaře. Náplní práce je krájení zeleniny, příprava sendvičů a další práce, které se týkají studené kuchyně.
Kitchen porter – pomocník v kuchyni = tato pozice je hůře placená než kitchen assistant. Práce představuje mytí nádobí, úklid kuchyně a občas pomáhá asistentovi.
Housekeeper – uklízečka = na rozdíl od České republiky jsou v UK uklízečky respektované a jejich práce je náležitě oceněna. Je zde určitá hierarchie uklízeček. Podobná pracovní pozice je pokojská. Avšak zde si dávejte pozor, protože většinou pracujete 3 dny zdarma na zkoušku. Cena pokojské je brána buď za pokoj, nebo na hodinu. A to je taky někdy podstatný rozdíl.
Driver – řidič = existuje několik typů řidičů. Řidič dodávky, zboží, rozvor pizzy, letáků, taxikář, šofér nebo řidič nákladních automobilů. Zde je požadavek vlastnit UK driving licence, mít zkušenosti s řízením a dobrá znalost angličtiny je samozřejmostí. Pokud přepravujete lidi, zaměstnavatel od vás bude požadovat CRB (výpis z trestního rejstříku). Hlavně nezapomínejte na jízdu vlevo.
AuPair – pomocnice v domácnosti = stát se AuPair můžete prostřednictvím agentury nebo známých. U agentury se nevyhnete poplatkům. Někdy je lepší kontaktovat rodinu přímo přes internet. Výborná je tato stránka.Výhodou je hlavně dobrá zkušenost, kterou získáte. Naučíte se jazyk a ubytování se stravou máte zajištěné. Samozřejmě ne vždycky práce AuPair bude tak růžová jak se zdá. Podobné pozice jako AuPair jsou Nannies. Většinou můžete i konkrétní rodinu kontaktovat přes skype, než za nimi zavítáte.

Pokud si z následující nabídky nevyberete, nebo jen budete stále odmítáni, můžete v Anglii začít podnikat. To je však kapitola sama o sobě. Chce to hlavně pozitivní mysl a dobré vystupování. A na závěr jeden motivační citát.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, když se Vám nedaří, je usmívat se. (Michael LeBoeuf)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..