Praha -> Londýn – letecky

Z Prahy je možné se dostat do Londýna s celou řadou dopravců. V britské metropoli také vzniklo hned několik letišť. Jaké jsou konkrétní možnosti, kam letět a kde sehnat levné letenky?

Letiště Václava Havla

Dopravu na letiště obstarávají autobusové linky, jsou to ty běžné městské za standardní přestupní městský tarif pražské integrované dopravy.

Jsou to konkrétně tyto:

  • linka č. 119, ke stanici linky metra A Nádraží Veleslavín
  • linka č. 100, na konečnou metra B Zličín
  • linka č. 191, terminál Na Knížecí (Smíchov)

Další možnosti autobusové dopravy představuje přímá linka Airport Express, vede do zastávky Hlavní nádraží a platí pro ni nepřestupní tarif. Doba jízdy je cca 33 minut, linky jezdí v intervalu půl hodiny. Jízdenky si můžete koupit přímo u řidiče, dále v platnosti jsou i standardní jízdenky ČD. Případně je možné využít mezinárodní železniční jízdenky vystavené do nebo ze stanice „Praha-letiště“ či „Praha Airport“ nebo zvýhodněné jízdenky RegioJet.

Letiště Václava Havla Praha

Dále je možné využít taxi služby. Přímo u terminálů zastavují ti přepravci, kteří mají s provozovatelem letiště uzavřenou smlouvu. Dále se na letišti pohybují vozidla smluvního přepravce označovaná jako FIX. Využít můžete také služeb Uber nebo Liftago.

A v neposlední řadě se mnoho cestujících uchýlí i k dopravě vlastní. K letišti je možné sjet z dálnice D7 Aviatickou ulicí k severnímu terminálu nebo ulicí K Letišti k jižnímu terminálu. Zaparkovat je možné přímo u terminálů 1 a 2 na parkovištích P1 a P2. Zdarma je pouze prvních 15 minut. Více informací najdete na aeroparking.cz.

Letenky na London Heathrow

Největším zdejším letištěm je letiště London Heathrow. Dnes má celkem 5 terminálů. Dopravní dostupnost na letiště je poměrně dobrá, vzhledem k blízkosti dálnice M4. Prostor je vyhrazen jak pro krátkodobou možnost parkování, tak i pro parkování dlouhodobé.

Namísto vlastního vozu je možné využít rovněž městskou hromadnou dopravu. Spolehlivou volbu zastupuje metro. Konkrétně jsou to hned tři stanice: Terminals 1–3, Terminal 4 a Hatton Cross. Dále můžete využít linku Heathrow Express, tedy místní vlaky. Cesta vlakem je rychlejší, trvá pouze čtvrt hodiny. Spoje jezdí v intervalu 15 minut. Jízdné je však oproti metru dražší.

Hlavním dopravcem, který na této trase působí v rámci letů z tuzemska, je British Airways, který provozuje jedinou přímou linku, a to v počtu až pěti letů za den. Taktéž je možné létat se společnostmi Lufthansa, Brussels Airlines a další. Prakticky všechny velké společnosti zde svou linku provozují. Týdně je k dispozici 35 letů.

Průměrná doba trvání nejrychlejších letů bez mezipřistání činí přibližně 2 hodiny. Průměrně lze letenky na trase Praha – Londýn Heathrow pořídit zpáteční letenky v cenové relaci okolo 4 800 Kč. Při troše štěstí lze ale sehnat i levnější letenky při různých akcích leteckých společností.

Letenky na London Gatwick

Druhé nejrušnější letiště London Gatwick obsluhují hlavně menší letadla, dopravci se soustředí spíše na byznys klientelu. Letiště využívá svou polohu blízko odbočky z dálnice M25. Vzhledem k vytížení je ale potřeba počítat hlavně s poměrně přeplněnými parkovišti. Dobré spojení je sem po železnici, dopravíte se tak rovnou před jižní odbavovací halu. Asi nejvíce lidí cestuje s Gatwick Express. Jinou alternativou je autobusová doprava, jezdí se se spoji X26 Express Bus nebo National Express.

Svou hlavní základnu tu má British Airways, jinak je možné z Prahy letět s celou řadou leteckých společností jako easyJet, který sem létá dvakrát denně, SmartWing a další.

Z české metropole sem let trvá opět přibližně dvě hodiny. Letět je možné přímým letem. Za letenku vydáte v rámci nejlevnější alternativy zhruba 1 700 Kč, průměrná cena zpáteční letenky je v cenové relaci okolo 2 500 Kč.

London Stansted

Středně velké letiště London Stansted je třetím největším v zemi. Spojení sem lze využít autobusové nebo vlakové. Oboje vás doveze k odbavovací hale, avšak autobus je na trase Stansted – Londýn levnější. Stansted Express je pak výrazně rychlejší, obzvlášť v době špičky, kdy se v ulicích Londýna tvoří kolony. Cesta nicméně trvá déle. Pro stejnou trasu směr britská metropole se dá také využít auto a vypravit se po dálnici M11. Dlouhodobě lze parkovat na vyhrazeném stání cca 2 km od haly, krátkodobé parkování je možné těsně u haly.

Stansted Express Londýn

Nejkratší doba letu je shodná jako u ostatních letišť, to znamená, že vzdálenost překlenete za dobu zhruba okolo dvou hodin. Letět můžete například s nízkonákladovým přepravcem Ryanair, a to dvakrát denně. Podobně nabízí jeden let denně easyJet. Za letenku vydáte zhruba 1 700 Kč a využít můžete i lety bez mezipřistání. Možné je sehnat letenky i za méně než 1 000 Kč.

London Luton

Nejmenší britské letiště London Luton s Londýnem spojují autobusové linky i železnice. Železniční nádraží se však nachází mimo letiště, vlak je navíc dražší. Nejvýhodnější je cestování s autobusy společnosti EasyBus. Druhou možností jsou autobusy Terravision.

Letiště primárně závisí na nízkonákladových dopravcích, působí tady zejména Ryanair a dále easyJet, případně můžete letět jednou denně s Wizz Air. Absolvovat je možné i přímý let, který z Prahy zabere opět necelé dvě hodiny. Přibližná cena, za kterou je možné pořídit zpáteční letenku se pohybuje okolo 2 200 Kč. V případě akčních nabídek je možné koupit letenky i okolo 500 Kč.