Letiště Londýn Stansted

zdroj: e-architect.co.uk
zdroj: e-architect.co.uk

Anglickým názvem London Stansted Airport je jedno z velkých letišť v přímé dostupnosti britské metropole. Sídlí v hrabství Essex, jen asi 40 km od centra Londýna. 

Historie letiště

Letiště nese jméno po vesnici, ve které se nachází – Stansted Mountfitchet. Zajímavostí jistě je, že byl Stansted vybudován v roce 1942 americkou armádou. Měl být základnou pro bombardovací letadla, v roce 1944 jich tu mělo stanoviště kolem 600. První odbavovací hala byla otevřena až v roce 1969 a od té doby je rozšiřována, díky velkému zájmu cestujících.

Současnost

Ročně Stansted odbaví více než 20 milionů cestujících a každý rok toto číslo stoupá. V budoucnu má být postavena další přistávací dráha.

Doprava z letiště Stansted do Londýna

Na letiště se dopravíte hned několika různými způsoby, to samé platí i pro cestu z letiště.

zdroj: harlowride.co.uk
zdroj: harlowride.co.uk

Železnicí tam i zpátky

Stejně jako například letiště Luton, i Stansted má vlastní železniční stanici, odkud se dostanete nejen do Londýna, ale třeba i do města Cambridge. Letiště se stanicí Liverpool Street spojuje tzv. Stansted Express. Jezdí každých 15 minut a doba jízdy je asi 45 minut.

Autobusem

Pokud se rozhodnete vydat autobusovou dopravou, zaplatíte výrazně méně, než za výše zmíněný železniční Express. Doba jízdy bude však o něco delší. Autobusy stojí velice blízko odbavovací haly, takže je najdete velice snadno.

Autem

Na letiště se samozřejmě dostanete i autem. Stansted má dobré spojení s Londýnem i městem Cambridge, a to po dálnici M11. S dlouhodobým parkováním je to zde složitější, protože parkoviště je vzdáleno asi 2 km od odbavovací haly. Můžete ale využít autobusovou přepravu a pohodlně se z parkoviště dostat. Přímo u haly se dá zaparkovat na kratší dobu.

Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách letiště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..