Letiště Heathrow

zdroj: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Heathrow_LON_04_07_77.JPG
zdroj: upload.wikimedia.org

Anglickým názvem London Heathrow Airport je letiště, které se nachází v západní části britské metropole. Přesněji v části Hillingdon. Svůj název dostalo podle osady, která byla v roce 1944 srovnána se zemí. Na jejím místě bylo pak letiště vystavěno.

Podle počtu odbavených cestujících je Heathrow každoročně nejvytíženějším letištěm v celé Evropě. V celosvětové úrovni se řadí na třetí místo – za letiště v Atlantě a Chicagu. Počet zahraničních letů a odbavených cestujících ze zahraničí ho však řadí mezi největší na světě.

Historie letiště

Pro plný civilní provoz bylo letiště otevřeno až v roce 1946. Od následujícího roku mělo Heathrow tři přistávací dráhy a další tři byly v tuto dobu ve výstavbě. Měly různou orientaci, aby mohly letadla vzlétnout i přistát v různém směru větru. Rovněž byly různě dlouhé.

První odbavovací hala byla otevřena v roce 1955 královnou Alžbětou II. Až v roce 1977 byla prodloužena trasa metra Piccadilly Line až k letišti. Cestující se tak nově mohli k letišti dostat z centra Londýna za méně než 60 minut.

Současná situace

V současnosti má Heathrow celkem 6 odbavovacích terminálů, pět pro cestující a jeden pro nákladní dopravu. Přistávací dráhy jsou zde dvě, obě jsou velmi dlouhé, aby mohla přistát všechna největší a nejmodernější letadla.

zdroj: telegraph.co.uk
zdroj: telegraph.co.uk

Doprava na letiště Heathrow

A jak se na letiště dopravit nejpohodlněji? Přečtěte si následující pokyny.

Autem

Pokud se rozhodnete dojet k letišti autem, nejlepší bude sjet z dálnice M4 (k odbavovacím halám 1-3) nebo M25 (k halám 4-5). O parkování se bát nemusíte, jsou zde plochy pro krátkodobé i dlouhodobé parkování. Své parkovací místo si můžete předem rezervovat na oficiálních stránkách letiště.

Městskou hromadnou dopravou

Na letiště se hromadnou dopravou dostanete hned třemi stanicemi metra (můžete vystoupit na zastávkách Terminal 1-3, Terminal 4 a Hatton Cross).

Na letiště také jezdí Heathrow Express. Jedná se o železniční dopravu z nádraží Paddington v centru Londýna. Vlaky jezdí na letiště každých patnáct minut, a to v době od pěti hodin ráno až do půlnoci. Tento způsob dopravy je však podstatně dražší, než jiné formy městské dopravy. Za patnáctiminutovou jízdu zaplatíte asi 15 £, to znamená kolem 450 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..