Anglickým názvem London Heathrow Airport je letiště, které se nachází v západní části britské metropole. Přesněji v části Hillingdon. Svůj název dostalo podle osady, která byla v roce 1944 srovnána se zemí. Na jejím místě bylo pak letiště vystavěno.
Podle počtu odbavených cestujících je Heathrow každoročně nejvytíženějším letištěm v celé Evropě. V celosvětové úrovni se řadí na třetí místo – za letiště v Atlantě a Chicagu. Počet zahraničních letů a odbavených cestujících ze zahraničí ho však řadí mezi největší na světě.
Pro plný civilní provoz bylo letiště otevřeno až v roce 1946. Od následujícího roku mělo Heathrow tři přistávací dráhy a další tři byly v tuto dobu ve výstavbě. Měly různou orientaci, aby mohly letadla vzlétnout i přistát v různém směru větru. Rovněž byly různě dlouhé.
První odbavovací hala byla otevřena v roce 1955 královnou Alžbětou II. Až v roce 1977 byla prodloužena trasa metra Piccadilly Line až k letišti. Cestující se tak nově mohli k letišti dostat z centra Londýna za méně než 60 minut.
V současnosti má Heathrow celkem 6 odbavovacích terminálů, pět pro cestující a jeden pro nákladní dopravu. Přistávací dráhy jsou zde dvě, obě jsou velmi dlouhé, aby mohla přistát všechna největší a nejmodernější letadla.
A jak se na letiště dopravit nejpohodlněji? Přečtěte si následující pokyny.
Pokud se rozhodnete dojet k letišti autem, nejlepší bude sjet z dálnice M4 (k odbavovacím halám 1-3) nebo M25 (k halám 4-5). O parkování se bát nemusíte, jsou zde plochy pro krátkodobé i dlouhodobé parkování. Své parkovací místo si můžete předem rezervovat na oficiálních stránkách letiště.
Na letiště se hromadnou dopravou dostanete hned třemi stanicemi metra (můžete vystoupit na zastávkách Terminal 1-3, Terminal 4 a Hatton Cross).
Na letiště také jezdí Heathrow Express. Jedná se o železniční dopravu z nádraží Paddington v centru Londýna. Vlaky jezdí na letiště každých patnáct minut, a to v době od pěti hodin ráno až do půlnoci. Tento způsob dopravy je však podstatně dražší, než jiné formy městské dopravy. Za patnáctiminutovou jízdu zaplatíte asi 15 £, to znamená kolem 450 Kč.