Letiště London Gatwick

zdroj: smh.com.au
zdroj: smh.com.au

Nejsnadněji a nejpohodlněji se do Londýna dopravíš letecky. Najdeš zde celkem sedm míst, kde přistát. Jedním z nich je i letiště Gatwick. Nachází se v hrabství West Sussex, cca 40 km jižně od Londýna.

Letiště v historii

Název pochází již z roku 1241Gatwick bylo jméno panství v místě současného letiště. V roce 1890 zde byla vybudována dostihová dráha, na které se konaly dostihy po několik let v průběhu 1. světové války. Od roku 1930 se dráha používala pro vzlety a přistání letadel.

Od roku 1933 vlastnil závodiště zahraniční investor a přestavěl ho na letiště. Začalo zde létat několik pravidelných linek do Evropy. Vybudovala se kruhová odbavovací hala, nazývaná The Beehive (včelín) a podzemní vlakové nádraží. Cestují měli možnost cestovat z nádraží Victoria až k letadlům bez přestupu. Po 2. světové válce byl Gatwick rekonstruován jako náhradní letiště za Heathrow. Od 1956 – 1958 byl z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Gatwick je prvním letištěm s přímým železničním spojením na světě a s uzavřeným přístupem k letadlům – přístupové zastřešené nástupní koridory spojují odbavovací halu s nástupními můstky.

V současnosti

Jedná se o nejrušnější letiště s jednou přistávací dráhou na světě. Charterové, výhodné, lety, které většinou nemohou využívat Heathrow, využívají místo toho Gatwick. Většina spojů do USA a zpátky využívá Gatwick, protože Heathrow nepovoluje transatlantické spojení. Gatwick je také záložním letištěm společností British Airways a Virgin Atlantics Airways.

Obecně platí, že parkoviště pro auta jsou, hlavně v létě, přeplněná. Důvodem je omezení stavebních prací dané územním plánem a velký počet letadel využívajících Gatwick.

Doprava z letiště

Odbavovací hala se nachází přímo nad železniční stanicí, ze které pravidelně vyjíždějí vlaky do londýnské stanice Victoria nebo Brightonu. Nejznámějším spojením je Gatwick Express. Další možností je autobusová doprava, která spojuje Gatwick s Heathrow i Standsteadem a okolními menšími městy v okolí Gastwicku. V obvodu letiště jsou vybudovaná parkoviště (v letním období často přeplněná) pro krátkodobé i dlouhodobé parkování. Letiště má dvě odbavovací haly (severní a jižní), které jsou spojeny automatickým dopravním systémem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..