Rozhovor s Viktorem Kolářem, spolumajitelem Cambridge study

logo.CZ_.1.8

Znalost angličtiny je důležitá nejen při studiu nebo v zaměstnání, ale i když cestujete do jiné země. V České republice je poměrně velký výběr jazykových kurzů, které úroveň vaší znalosti o mnoho zlepší. Proto jsme pro všechny zájemce připravili zajímavý rozhovor s Viktorem Kolářem, který je spolumajitelem společnosti Cambridge study.

Kam jezdí studenti využívající vaše programy nejčastěji a s jakým městem/ jakou univerzitou máte nejlepší zkušenosti?

Studenti angličtiny nejraději jezdí na jazykové kurzy do Cambridge. Mimo dostupných cen a výborného leteckého spojení je také láká poznávání historie a kultury tohoto známého univerzitního města. Získávání vědomostí podporuje samotné prostředí a atmosféra města. Studenti mají možnost navštívit Londýn.

Z univerzit bychom určitě doporučili Coventry University (v blízkosti Birminghamu), která získala v průběhu posledních let řadu ocenění a zařadila se mezi Top univerzity ve Velké Británii. Zde mají studenti možnost absolvovat kvalitní studium ve spolupráci s lokálními firmami a získat neocenitelné i praktické  zkušenosti pro budoucí povolání.

Dá se dobře naučit angličtina i v neanglicky mluvících zemích? Je ve studiu například v Dánsku nebo Holandsku nějaká výrazná výhoda oproti Velké Británii či Americe?

Kurz angličtiny bychom v zemi, kde angličtina není oficiálním jazykem, nedoporučovali, protože absolvovanými lekcemi ve škole studium jazyka zdaleka nekončí. Z velké míry k němu během studia patří každodenní interakce v běžném životě.

Avšak studium v Dánsku nebo Holandsku nabízí kvalitní vzdělání v angličtině, v Dánsku dokonce zdarma, s povinnou stáží jako součástí většiny studijních programů. Obě země taktéž nabízejí studentům z EU, včetně českých studentů, nenávratné granty pro podporu studia, což ve Velké Británii nebo USA chybí.

zdroj: cambridgestudy.cz
zdroj: cambridgestudy.cz

Spolupracujete s některou z mnoha univerzit v Londýně? A pokud ano, jak jsou studenti s výukou v hlavním městě Anglie spokojeni?

V Londýně spolupracujeme s University of Greenwich a také Coventry University má při Liverpool Street Station svůj Londýnský kampus. Studenti jsou spokojeni nejenom s výukou, ale i se vším, co Londýn nabízí mladým lidem. Avšak Londýn není studenty nejvyhledávanější destinace kvůli vysokým životním nákladům, které studenti v Londýně mají.

Kdo vaše kurzy využívá nejvíce? Jsou to spíše středoškoláci, vysokoškoláci, nebo lidé, kteří se chtějí v angličtině zdokonalit při práci?

Naše široká nabídka studijních programů a kurzů angličtiny je skutečně pro každého. Studijní programy které mohou studenti absolvovat jsou od věku 3 let až po seniory.

Co se týká poměru studentů využívajících naše kurzy, pak nejvíce jsou oblíbené letní kurzy pro děti ve středoškolském věku v době letních prázdnin.

Na stránkách píšete, že máte se zahraničním pobytem zkušenosti a dokážete tak skvěle poradit. Kolik lidí pracuje ve vašem týmu a se kterými univerzitami mají zkušenosti?

Ano, se studiem v zahraničí máme osobní zkušenost. V našem týmu pracuje aktivně 7 lidí, z nichž většina absolvovala studijní program ve Velké Británii, ať už se jedná o studium se zaměřením na anglický jazyk, středoškolské nebo vysokoškolské studium.

V našich řadách jsou absolventi Anglia Ruskin University v Cambridge, University of Sussex, nebo prestižní střední školy CATS Cambridge.

Dalším aspektem, který považujeme za velmi důležitý, je navštěvování našich partnerských škol a osobní schůzky se zástupci těchto institucí. Tato zkušenost nám dává výhodu při výběru správného studia pro potenciálního klienta dle jeho požadavků a kritérií.

Pokud se vám přihlásí někdo, kdo chce na několik týdnů vycestovat do zahraničí na jazykový kurz, ale má omezené možnosti z hlediska peněz, co mu doporučíte?

Našim klientům se snažíme nabídnout nejvhodnější kurz a destinaci i na základě rozpočtu, který na to mají připravený. Spolupráce s více institucemi nám dává možnost nabízet kurzy v širokém cenovém rozsahu a také uplatnit různé typy slev, ať už na poplatek za kurz nebo ubytování.

zdroj: cambridgestudy.cz
zdroj: cambridgestudy.cz

Snažíte se spojit s dalšími školami, ať už v Evropě či Americe, nebo držíte stávající nabídku kurzů, která je podle vás dostačující?

Samozřejmě se i my snažíme neustále zlepšovat a uspokojovat potřeby našich zákazníků podle jejich požadavků, což může znamenat i hledání nových partnerů podle potřeby. Možnost studia v Americe už v naší nabídce je v nejznámějších městech jako New York, Los Angeles, Boston, nebo San Francisco, a prozatím se dál nechystáme rozšiřovat počet partnerských škol v této zemi.

Nabízíte výuku v jednom z nejznámějších univerzitních měst Cambridge, podle které se internetová stránka jmenuje? Jak vlastně vzniklo jméno Cambridge Study?

Název Cambridge Study byl vybrán zakladateli společnosti. Cambridge je symbolem celosvětově uznávaného studia, a i proto se naše společnost snaží ctít tento název a pomáhat studentům dosáhnout jejich cílů na nejvyšší úrovni. Zároveň v Cambridge je hlavní sídlo naší firmy.

Na stránkách píšete, že nabízíte individuální konzultaci s každým, kdo by se chtěl některého programu zúčastnit. Když bude mít některý student velký zájem o literaturu, pošlete ho na jinou školu, než zájemce například o ekonomii, nebo biologii? Mají tyto preference v konečném výběru velký význam?

Výběr vhodné destinace pro studium má svůj postup. S každým studentem nejdříve prodiskutujeme jeho cíle, dosažené výsledky a zjistíme, jaký typ člověka student je. Na základě těchto aspektů, vybereme nejvhodnější školy a destinace, ve kterých věříme, že student bude spokojený a dosáhne svých stanovených cílů.

Uveďme si příklad: student se zájmem absolvovat střední školu ve Velké Británii a poté se zájmem pokračovat na prestižní univerzitě LSE (London School of Economics) v Londýně od nás obdrží doporučení na typy středních škol ve Velké Británii, na kterých může studovat a které jsou pro něho vhodné; a dále seznam předmětů, na které je potřeba se zaměřit pro přijetí na LSE.

Při univerzitním studiu mají jednotlivé školy svoji reputaci pro výuku daných oborů, na kterou při konzultaci také přihlížíme.

Jazykové kurzy jsou různě dlouhé. Mohou trvat jen několik týdnů, měsíců, nebo celý rok. Jakou minimální dobu studia doporučujete, aby se student jazyk opravdu naučil?

Minimální dobu pro studium jazyka je obtížné určit. Vše je individuální, ale platí čím déle, tím lépe. Minimální doporučená doba pro studium jsou 2-3 týdny, kdy je zlepšení jazykových schopností znatelné. Každý student na začátku kurzu obdrží vstupní test, dle kterého je rozdělen do třídy se studenty stejných znalostí tak, aby nezaostával, nebo naopak nebyl bržděn. První týden se student aklimatizuje, tzv. rozkoukává a poté je schopen získat z výuky maximum.

Získám pak od školy nějaký certifikát o své znalosti, který mohu v budoucnu bez problémů použít?

Každý student obrdží standardní certifikát o absolvovaní kurzu od instituce, ve které kurz absolvoval. Tento certifikát obsahuje termín a dosaženou úroveň angličtiny po dobu kurzu. Studenti se však během kurzu mohou připravovat i na absolvování jedné z mezinárodně uznávaných zkoušek, např. IELTS, Cambridgeské FCE nebo CAE, které potom mohou použít při přihlášce na univerzitu v zahraničí, nebo jako důkaz o jazykové zdatnosti pro zaměstnavatele, resp. budoucí povolání.

Kolik studentů už kurzy prošlo? Setkali jste se i s nějakými negativními referencemi, nebo jsou všichni spíše spokojeni?

Po dobu relativně krátké existence naší firmy jsme pomohli více jak 450 studentům absolvovat vybraný typ kurzu nebo studia. Negativní reference na samotnou výuku jsme nikdy nedostali, ale v ojedinělých případech se stalo, že studenti volili levnější variantu ubytování, se kterým nakonec nebyli na 100% spokojeni.

Pokud vás rozhovor zaujal a přemýšlíte o některém z kurzů, podívejte se na oficiální stránky Cambridge study.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..