Rozhovor s Karlem Klusákem, majitelem cestovní kanceláře INTACT

logo-intactCestovní kancelář INTACT nabízí jazykové kurzy a středoškolské vzdělání v zahraničí již více než 20. sezon. V rámci České republiky se tedy jedná o jednu z nejdéle fungujících společností tohoto druhu.  V dnešním rozhovoru s Karlem Klusákem, majitelem společnosti INTACT, se dozvíte, kam studenti jezdí nejčastěji nebo jaké certifikáty lze po kurzu získat.

S Intactem každý rok cestuje do zahraničí velké množství lidí, a pro své studium už si jejich služby vybrala nejedna česká celebrita. Několik let už už spolupracují s Výborem dobré vůle Olgy Havlové a každoročně sponzorují jazykový pobyt pro 15-18 nadaných dětí z dětských domovů. 

zdroj: archiv Karla Klusáka
zdroj: archiv Karla Klusáka

1) Kam jezdí studenti s Intactem nejčastěji?

Nejoblíbenější destinací pro studium angličtiny je Anglie, pak Malta, USA nebo Kanada. Pokud jde o města, vede Londýn, populární je také Brighton, Torbay, Oxford a další. Druhým nejoblíbenějším jazykem je u nás němčina, zájem o ni roste každý rok. Oblíbená jsou velká města jako Berlín, Vídeň a Mnichov. Hodně klientů volí německá města blízko naší hranice jako je Regensburg a Drážďany, oblíbené je také malé město Lindau u hranic s Rakouskem a Švýcarskem.

2) Máte vytipovaná nějaká místa, odkud se studenti vrací nejspokojenější a nebo naopak, kde se jim zas tolik nelíbí?

Snažíme se hlavně dobře poradit s výběrem místa a typem kurzu, protože ne každý chce studovat angličtinu ve velkoměstě jako je Londýn. Hodně lidí chce být v malých přímořských letoviscích, nebo  zajímavých historických městech. Nemá smysl nabízet čtyřicátnikovi školu, kde je 15 studentů ve třídě a průměrný věk je kolem dvacítky. Pokud by se studenti odněkud vraceli nespokojení, pak je to do značné míry naše chyba.

2) Čím se Intact liší od konkurence? Je v něčem o hodně lepší, než jiné společnosti?

Fungujeme už skoro čtvrt století, takže asi dobří jsme… V INTACTu nám jde o to, abychom klientovi co nejlépe poradili, poskytli co nejlepší servis za co nejnižší cenu, to jsou naše hlavní přednosti. Většina klientů si porovnává ceny na školních webech s těmi našimi a často s překvapením zjistí, že u nás ušetří řádově tisíce korun, než kdyby si objednali kurz přímo u školy. INTACT se od velké části konkurence liší také tím, že jsme řádně koncesovaná cestovka, která je pojištěná. Hodně mne udivuje, kolik na českém trhu působí firem, které nemají řádnou koncesi. Pokud někdo prodává jazykové kurzy v zahraničí a zajišťuje studentům i ubytování, pak musí mít koncesi cestovní kanceláře.

3) Jezdí s vámi i známé osobnosti, jako Lucie Vondráčková, Jiří Mádl nebo Tereza Voříšková. Jsou s vašimi službami spokojeny?

Zatím si nikdo nestěžoval… Jde nám o spokojenost všech klientů, nejen těch mediálně známých. Všechny klienty vyzýváme první den jejich pobytu k tomu, aby se na nás obrátili, pokud by měli jakékoli potíže, nebo došlo k nějakým komunikačním šumům. Svět je dnes malý, wifi je prakticky všude dostupná, takže napsat email nebo zavolat nestojí téměř nic.

4) Jsou vámi nabízené jazykové kurzy vhodné i pro studenty s menšími finančními možnostmi?

Na podzim nabízí řada britských škol speciální cenové akce, takže vaši čtenáři mohou sledovat náš web a určitě najdou kurz za výrazně nižší cenu, než by čekali. Na druhou stranu ale musím říct, že jazykový kurz v zahraničí není levná záležitost, je to investice, ale investice, která se vyplatí. Nikde se nenaučíte jazyk tak rychle a dobře jako při jazykovém pobytu v zahraničí.

5) Pro koho jsou kurzy určené? Zaměřujete se spíše na studenty, nebo s vámi rádi cestují i lidi, kteří už jsou dávno v pracovním procesu?

Zhruba třetina studentů je starší 25 let, jedná se tedy většinou o klienty, kteří již ukončili studium, a zhruba 13 % klientů je ve věku nad 40 let. Snažíme se nabízet kurzy ve školách, které se zaměřují na různé věkové skupiny. Existují školy, kde studují jen vrcholoví manažeři, v nabídce také najdete místa, která nabízejí obecnou angličtinu, ale průměrný věk studentů je nad 30 let. Jedna londýnská škola z naší nabídky dokonce přijímá výhradně studenty starší 30 let.

6) Jaké zkušenosti máte s univerzitami v Londýně?

S univerzitami nespolupracujeme, protože nabízejí většinou jen roční kurzy angličtiny, které připravují zahraniční studenty na odborné studium na těchto univerzitách. Spolupracujeme především se soukromými školami, které mají akreditaci Britské rady, jsou členy English UK a nabízejí 2 týdenní a delší kurzy.

7) Dokážete pomoci zájemcům, kteří tak úplně nevědí, kde by chtěli studovat?

Správně poradit s výběrem jazykového kurzu v zahraničí je klíčová část naší práce. Sám jsem navštívil stovky škol po celém světě a stejně tak zaměstnanci INTACTU, kteří mají poradenství na starosti. Chci říct, že víme, co nabízíme, takže umíme kvalitně poradit.

8) Najdete vhodnou alternativu jak pro začátečníky, tak pro hodně pokročilé studenty?

Ano, zcela určitě. Většina škol nabízí kurzy pro nepravé začátečníky a velmi pokročilé studenty. Hodně škol nabízí i kurzy pro naprosté začátečníky, i když si nemyslím, že by měl úplný začátečník jezdit na jazykový kurz do zahraničí. Vždy je lepší, když se alespoň 400 – 500 výrazů naučí doma, v zahraničí se pak učí mnohem rychleji.

9) Zajistíte svému zákazníkovi vše potřebné – tedy jídlo, ubytování, dopravu atd?

Zajišťuje úplný servis – kurz, ubytování, letenky, návaznou dopravu, pojištění, případně víza. Zajistíme vše, co si zákazník přeje.

10) Rozšiřujete nabídku kurzů, nebo si myslíte, že ta stávající úplně stačí?

Nabídku jazykových kurzů neustále měníme. Každý rok se objevují nové školy nebo některé staré mění majitele, nebo profil. Pokud najdeme jazykovou školu, která by mohla být pro naše klienty zajímavá, zařadíme ji do naší nabídky.

11) Získám pak po kurzu nějaký certifikát, kterým budu moci svou znalost doložit?

Po absolvování každého kruzu obdržíte vysvědčení – certifikát o účasti, kde je uvedeno, jaký kurz a jakou úroveň jste absolvoval. Pokud jde o mezinárodně uznávané certifikáty jako je FCE, CAE, CPE nebo TOEFL či IELTS, případně DELE, DALF a jiné, získáte je, pokud úspěšně složíte zkoušku. Kurzy zakončené mezinárodně uznávanými jazykovými zkouškami trvají 4 týdny a déle, podle toho, jakého výsledku chcete dosáhnout a jakou úroveň máte.

11) Máte spočítáno, kolik lidí už s vámi na nějaký jazykový kurz vyrazilo?

Omlouvám se, spočítané to přesně nemám, jsou to ale určitě desítky tisíc studentů. Jak jsem řekl, fungujeme už od roku 1991. Nejde o počet klientů, ale o jejich spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..