Tower Bridge

Tower bridge v noci
Tower bridge v noci

Tower Bridge je zvedací most nad řekou Temží v Londýně. Jeho jméno je odvozeno od vedle stojící pevnosti Tower. Často je nesprávně označován jako London Bridge, který sice existuje, ale leží na řece o kus dále. Ročně se kvůli průjezdům lodí zvedne asi pětsetkrát.

Londýn potřeboval další most

Díky rozvoji průmyslu v 19. století bylo nutné postavit další most přes řeku Temži. Nesměl být však tradiční, protože by tak blokoval lodní dopravu do přístavu. V roce 1870 byla vyhlášena veřejná soutěž na konstrukci nového mostu a sešlo se v ní kolem padesáti návrhů.

Ten vítězný byl zaslán architektem Horace Jonesem a stavba započala roku 1886. Trvala 8 let a podílelo se na ní přes 400 dělníků. Architekt Jones však rok po začátku stavby zemřel a vnější podoba mostu byla nakonec změněna ze středověkého stylu fasády na viktoriánskou gotiku.

Výstava

Otevírající se most
Otevírající se most

Dnes se v obou věžích Tower Bridge nachází výstava, na kterou se po zaplacení vstupného můžete podívat. Součástí prohlídky je návštěva parní strojovny, uvidíte dobové fotografie, film o stavbě nebo různé další dokumenty.

Zarezervujte si vstupenky na věž od £3.60 (sleva 14% při rezervaci on-line)

Londýnský most Tower byl během Letních olympijských her v roce 2012, které se v hlavním městě Anglie konaly, vyzdoben olympijskými kruhy. Během noci bývá pravidelně nasvěcován a je tak velkou podívanou pro své návštěvníky. Podívejte se na některé obrázky svítícího mostu nebo na fotky od těch, kteří v Londýně už byli.

Chcete-li s mostem seznámit i ty nejmenší, kupte jim Stavebnici Teifoc – Tower Bridge. Je z pravých pálených cihel a za pomoci malty si kdokoliv může postavit most nebo i jinou stavbu.

K severní části mostu se dostanete metrem, když vstoupíte na zastávce Tower Hill. K jižnímu konci je to přibližně 10 minut chůze od stanice London Bridge.

Podívejte se na krátké video, kde je vidět jak se most otevírá a zavírá. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..