Olympijské hry v Londýně 2012 – zahájení, úspěchy a neúspěchy českých sportovců

Letní olympijské hry jsou největší mezinárodní sportovní událostí, ve které lze soutěžit v mnoha různých disciplínách. Pořádají se vždy jednou za 4 roky ve vybraném městě (tento rok v Londýně) a jejich tradice sahá až do antického Řecka. Letní olympiáda byla oficiálně obnovena v roce 1896, a za čtyři roky (2016) se budou tyto hry pořádat v brazilském Rio de Janeiru.

Zahajovací ceremoniál na Olympijském stadionu

Velkolepá anglická show nesoucí název Zázračné Ostrovy začala ve večerních hodinách 27. července a zahajoval ji čerstvý vítěz Tour de France, angličan Bradley Wiggins. Představení, které mělo za cíl připomenout slavnou anglickou historii, trvalo asi hodinu a půl a účastnila se jí celá královská rodina v čele s královnou Alžbětou II. Na stadionu, kde této show přihlíželo 80 000 diváků, se vystřídalo nespočet herců, muzikantů, tanečníků, kaskadérů, zvířat, ale i několik tisíc dobrovolníků.

Celou akci řídil režisér Danny Boyle, který v ní vsadil na tradiční britský humor. Ten se projevil hlavně v podobě skákající královny z helikoptéry (kaskadér), která byla doprovázena slavným Jamesem Bondem. Pozván byl i celosvětový komik a anglický miláček Mr.Bean, v režii nenapodobitelného Rowana Atkinsona. Na scéně se také objevily známé britské pohádkové postavy jako například lord Voldemort z Harryho Pottera nebo chůva Mary Poppins.

Po celý večer se na několika pódiích střídaly britské hvězdy, ať už v podobě kapel nebo slavných osobností. Nechyběli tedy ani Arctic Monkey, David Bowie, Paul McCartney nebo David Beckham. Olympijskou pochodeň nakonec zapálilo šest mladých anglických sportovních nadějí, kterým pochodně předaly vysloužilé hvězdy sportovního nebe.

Úspěchy českých sportovců

Londýnská letní olympiáda se zařadila mezi ty nejúspěšnější, a to hlavně z hlediska českých sportovních úspěchů. Kdyby česká výprava přidala k deseti medailím (4 zlaté, 3 stříbrné, 3 bronzové) ještě alespoň jednu, dorovnala by mimořádný úspěch z Atlanty, kde v roce 1996 získala česká výprava medailí jedenáct.

Pozlacené kovy

Česká republika se v konečném součtu všech medailí zařadila na skvělé devatenácté místo. První zlatou medaili získala Miroslava Knapková, která i přes velké bolesti suverénně vyhrála skifařský závod žen. Druhá zlatá medaile zacinkala na atletickém stadionu, kde Barbora Špotáková obhájila medaili z Pekingu a míří tak k vyrovnání rekordu svého trenéra Jana Železného (tři z.laté olympijské medaile). Poslední dva nejcennější kovy získali naši sportovci až v závěrečných disciplínách. V sobotu 11.srpna překvapil všechny své soupeře David Svoboda, který po menších zaváháních vyhrál moderní pětiboj a po neúspěchu z Pekingu (shodil ho kůň při parkuru), si zde spravil chuť. V téměř poslední vteřině přidal zlato nejlepší světový bikrosař sezony Jaroslav Kulhavý, a udělal tak nádhernou tečku za celými olympijskými hrami.

Stříbrný déšť

Stříbrné medaile jsme získali celkem tři. Úplně první českou medaili získal po pěti dnech her vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který si po jedenáctém místě z Pekingu výrazně polepšil. Skifařům se velmi dařilo, a svou úžasnou formu potvrdil i Ondřej Synek, který obhájil své stříbro z Pekingu. Další stříbrnou medaili přidalo deblové duo H+H. Tenistky Hlaváčková s Hradeckou byly před několika týdny ve finále Wimbledonu, a ve finále olympijských her se opět střetly se sestrami Williamsovými, které se jim ale ještě nikdy nepovedlo porazit. Ve Wimbledonu tedy byla v sázce i zlatá medaile, ale tenisovému duu se nepodařilo na Venus se Serenou najít účinnou zbraň.

Bronzová radost

Na českou výpravu však čekaly ještě další tři medaile, které byly tentokrát z broznu. Velkým překvapením byl bronz získaný Adélou Sýkorovou, která ho získala v malorážce. Ostře sledovaný závod žen na 400 m překážek měl ve finále hned dvě česká želízka. Denisa Rosolová nakonec skončila sedmá, ale Zuzana Hejnová potvrdila svou úžasnou formu, a doběhla si pro třetí místo. Poslední medaili získal rychlostní čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál a Štěrba. Poslední jmenovaný se na olympiádu kvůli potížím s dopingem dostal až na poslední chvíli.

Komu se nepodařilo ukázat svou formu?

Několika medailovým nadějím se věřilo více než jiným, ale ty bohužel svůj závod prohrály a skončily pod stupněm vítězů. Velkým zklamáním byla určitě tenisová účast, kdy v prvním a druhém kole vypadli skoro všichni tenisté – v čele s Tomášem Berdychem. Petra Kvitová se sice dostala až do čtvrtfinále, ale svou formu tímto umístěním jistě nepotvrdila. Úspěch neslavili ani Berdych se Štěpánkem, kteří si v mužském deblu věřili na medaili.

V oštěpařském sektoru se rodila senzace, když Vítězslav Veselý hodil již v kvalifikaci svůj osobní rekord, který přelétl hranici 88 metrů. Ve finále však znervózněl a díky poslednímu pokusu skončil na nevděčném čtvrtém místě. O svou obhajobu se pokusili i střelci – Kateřina Emmons a David Kostelecký. Ani jeden však na medaili nedosáhl a Kateřina skončila stejně jako Vítězslav Veselý na čtvrtém místě. Ani český ženský basketbalový tým nesplnil očekávání a po skoro vyhraném utkání s Francií skončil ve čtvrtfinále. Další menší zklamání se urodilo na kanále, když vodní deblkanoisté Ježek s Volfem nezopakovali svůj skvělý výsledek z minulých her. Štepánka Hilgertová také pomýšlela na medaili, ale nakonec dosáhla jen na čtvrté místo a na své poslední olympiádě tedy skončila těsně pod stupni vítězů.

Nečekaná překvapení

Dvoutýdenní maraton měl však i svá česká překvapení. Ženské plážové volejbalistky Kolocová se Slukovou (Kiki a Maki) se držely skvěle a v celkovém součtu jim nakonec patří skvělá pátá příčka. Výborně zajeli svůj závod také další bikrosaři a Česká republika proto měla tři české zástupce, kteří se celkově umístili do 14 místa. Ani vodní slalomář Ježek nezklamal a zopakoval své páté místo z Pekingu. I atletům se celkem dařilo – ať už Jiřině Ptáčníkové, Jaroslavu Bábovi nebo ženské štafetě na 400 metrů překážek.

Slavnostní zakončení dvoutýdenního sportovního svátku

Barbora Špotáková dostala díky úžasné obhajobě tu čest nést českou vlajku na slavnostním zakončení. Na ploše atletického stadionu se promíchali všichni sportovci, kteří se her účastnili, a užívali si poslední nezapomenutelné okamžiky. Závěrečný ceremoniál byl vložen do režie Kima Gavina, který jej pojal spíše jako koncert představující anglické hudební hvězdy. Představilo se mnoho významných skupin i jednotlivců – zpěvák George Michael, Madness, Blur, Pet Shop Boys, Muse, Kaiser Chiefs, Spice Girls nebo One Direction. Vzpomínalo se však i na ty, kteří na ceremoniálu být nemohli, takže v zastoupení dětského sboru zde byl i John Lennon a skupinu Queen představil žijící kytarista Brian May.

Na závěrečném ceremoniálu vždy musí být představena další pořadatelská země, která bude za 4 roky novým dějištěm letních her. Brazílie tedy v krátkém programu ukázala své kvality a městu Londýn a organizátorům her bylo poděkováno za skvělé uspořádání nejdůležitějšího sportovního svátku.

Informace o LOH 2012 v Londýně jinde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..