Výlety mimo Londýn

Pokud strávíte v Londýně více dní a už vás nebudou bavit londýnské památky, můžete se vydat na příjemný výlet mimo město. V jeho blízkém okolí je několik typicky anglických vesniček s nádhernou přírodou a příjemnými restauracemi. I v roce 2014 najdete po celém anglickém území připomínky nedávných letních olympijských her. Chcete-li tedy zažít něco nevšedního, vydejte se vlakem nebo autobusem několik desítek kilometrů za tuto metropoli.

Brighton

Asi 80 kilometrů od čtvrti London City, která leží v samém srdci Londýna, najdete město Brighton. Nachází se na jižním anglickém pobřeží a je jedním z největších pobřežních letovisek Velké Británie. Brighton je velmi oblíbeným turistickým místem s mnoha zábavnými středisky a dvěma univerzitami. Kromě jiných hodnotných památek zde uvidíte bývalý královský palác Royal Pavilion, inspirovaný architekturou Indie s orientálním interiérem.

Oxford

Oxford
Oxford

Oxford je jedno z nejznámějších univerzitních měst na celém světě. Protéká jím řeka Temže a v roce 2012 mělo přes 150 000 obyvatel. Stojí zde slavná University of Oxford, jejíž počátky se datují až do 11. století. V tomto kosmopolitním městě bydlí mnoho studentů ze všech koutů světa. Oxford se nachází asi 90 kilometrů od severního Londýna a uvidíte tu kromě univerzity i nejstarší britské muzeum Ashmolean Museum.

Stonehenge

Stonehenge
Stonehenge

Vlakem nebo autobusem se také pohodlně dostanete ke 100 km vzdálené Stonehenge, jedné z nejvýznamnějších památek v Británii. Tato kruhová stavba je sestavena z menhirů a dolmenů nacházejících se na pláni blízko města Salisbury v jižní Anglii.

Dodnes vědci neznají přesný účel stavby. Domnívají se však, že byla postavena asi kolem roku 1900 př.n.l. a mohla sloužit jako pohřebiště, astronomické hodiny, nebo i jako místo pro rituály. V současnosti jsou největší kameny zality do betonu, aby se zamezilo jejich rozkladu a pádu. V roce 2007 objevili vědci poblíž Stonehenge zbytek starověké vesnice s osmi půdorysy domů.

Podívejte se na česky nadabovaný dokument o Stonehenge.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..