Ceny jídla, potravin a dalších služeb v Londýně

Mnozí z vás, kteří se chystají do Londýna, uvažují, kolik peněz si s sebou mají vzít. My vám pomůžeme s rozhodováním a shrneme ceny v Londýně u věcí, které budete na vašem výletě možná potřebovat. Počítejte ale s tím, že ceny jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na lokalitě, obchodě a samozřejmě kvalitě.

Potraviny

Některé potraviny jsou levnější než naše, některé dražší. V průměru zaplatíte za nákup stejně jako v ČR.

Potraviny

Ceny

Ceny v přepočtu (přibližně)

Chléb

£ 1.10

32 Kč

Toastový chléb

£ 0.80

24 Kč

Mléko

£ 1.05

31 Kč

Máslo

£ 1.25

37 Kč

Těstoviny

£ 1

30 Kč

Voda

£ 0.60

18 Kč

zdroj: jooka.cz
zdroj: jooka.cz

Jídlo v restauracích

Jídlo v restauracích vyjde v Londýně dráž než v ČR, záleží ale na lokalitě. U turistických atrakcí bude vše předražené, proto se vám vyplatí zajít někam dál od centra. Zpravidla platí, že jídlo do 10 liber je levné (cca 300 Kč), jídlo mezi 10 a 40 librami průměrné (asi 300–1200 Kč) a jídlo nad 40 liber je pro zbohatlíky.

V první kategorii si nakoupíte ve fastfoodech, čínských restauracích a pokud se vám poštěstí, můžete nalézt i dobrou hospůdku. V druhé kategorii naleznete dobré hospůdky i restaurace, kde se najíte více než dobře. Ve třetí kategorii můžete navštívit restaurace Jamieho Olivera či Gordona Ramsayho, které vám zaručí kvalitu i výbornou chuť.

Oblečení

Ceny oblečení v Londýně jsou rozhodně nižší než u nás. Samozřejmě, že narazíte i na dražší obchody. Pokud ale pojedete do Londýna v období slev, nakoupíte skvělé kousky v jakýchkoli obchodech. V Londýně jsou slevy skoro na denním pořádku, ty pravé výprodeje ale začínají na konci léta a po Vánocích.

Taxi z letiště Heathrow

Pravděpodobně první výdaj, který budete muset v Londýně uskutečnit, je zaplatit si taxi z letiště. Cena tohoto taxi (anglicky Heathrow taxi prices) závisí samozřejmě na vzdálenosti i na denní době. Dá se ale říci, že zaplatíte přibližně 50 liber (asi 1500 Kč).

Ceny ubytování v Londýně

Londýn je velkoměsto a na tom se odráží i ceny ubytování. Za jednohvězdičkový pokoj zaplatíte za jednu noc v přepočtu průměrně asi 2500 Kč, za dvouhvězdičkový 3500 Kč, za tříhvězdičkový něco málo přes 4000 Kč, za čtyřhvězdičkový už 7000 Kč a za pětihvězdičkový asi 16500 Kč. Pak ale existují například noclehárny, které sdílíte i s cizími lidmi, ale za noc zaplatíte v přepočtu jen kolem 500 Kč.

Plat plus přídavky v Londýně

Průměrná mzda v Londýně dosahuje v přepočtu asi 60 000 Kč. Pokud budete ale i přesto vydělávat málo, můžete si zažádat o přídavky. Systém je v celku složitý. Musíte v Anglii pracovat a žít déle než 1 rok, ale ne vždy to platí. O přídavky můžete zažádat, pokud máte dítě, pokud vyděláváte málo apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..