V Londýně proběhla aukce tří obrazů od Emila Filly
Emil Filla byl významný český malíř, grafik a sochař, který žil ve 20. století. Jeho tvorbu zasáhl především kubismus a svou inspiraci hledal i v dílech Pabla Picassa. V červnu se v londýnské aukční síni Sotheby´s prodávaly tři Fillovy obrazy.
Fillova díla vynesla více peněz, než se očekávalo
Jeho Truchlící žena, datována do roku 1948, byla před začátkem aukce ohodnocena na 154 000 liber, ale nový majitel ji koupil ještě o sto tisíc liber dráž. V českých korunách by zaplatil 7,7 milionu korun. Obraz se prodal za daleko více peněz, než se původně čekalo, a stejně si vedla i další dvě Fillova díla. Také se dražil olej s názvem Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, který jeho nový majitel koupil v přepočtu za 2,4 miliony korun. Třetí prodávané plátno, Zátiší s mrtvým ptákem, mělo cenu skoro dvojnásobnou. Vydražilo se za 4,4 milionu korun.
Ve stejné aukci se také prodávala další významná díla modernistů i impresionistů. Kupci si měli možnost pořídit obrazy či talíře od Pabla Picassa, Marca Chagalla nebo Vincenta van Gogha. Jejich práce stála v přepočtu 40 milionů korun.