V Londýně proběhla aukce tří obrazů od Emila Filly

Datum: 23.7.2013 Autor: Veronika Březinová

Emil Filla byl významný český malíř, grafik a sochař, který žil ve 20. století. Jeho tvorbu zasáhl především kubismus a svou inspiraci hledal i v dílech Pabla Picassa. V červnu se v londýnské aukční síni Sotheby´s prodávaly tři Fillovy obrazy.

Fillova díla vynesla více peněz, než se očekávalo

zdroj: artplus

zdroj: artplus

Jeho Truchlící žena, datována do roku 1948, byla před začátkem aukce ohodnocena na 154 000 liber, ale nový majitel ji koupil ještě o sto tisíc liber dráž. V českých korunách by zaplatil 7,7 milionu korun. Obraz se prodal za daleko více peněz, než se původně čekalo, a stejně si vedla i další dvě Fillova díla. Také se dražil olej s názvem Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, který jeho nový majitel koupil v přepočtu za 2,4 miliony korun. Třetí prodávané plátno, Zátiší s mrtvým ptákem, mělo cenu skoro dvojnásobnou. Vydražilo se za 4,4 milionu korun.

Ve stejné aukci se také prodávala další významná díla modernistů i impresionistů. Kupci si měli možnost pořídit obrazy či talíře od Pabla Picassa, Marca Chagalla nebo Vincenta van Gogha. Jejich práce stála v přepočtu 40 milionů korun.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na: