První fotbalový svaz vznikl před 150 lety v Londýně

Datum: 18.12.2013 Autor: Veronika Březinová
goalkeeper-1208712-m

zdroj: sxc.hu

V říjnu, přesně před 150 lety, se v jedné z londýnských hospod sešlo osm zástupců fotbalových klubů. V té době nemohli tušit, jak bude toto setkání vnímáno v příštích desítkách let. Jako jedna z nejvýznamnějších událostí v historii fotbalu – založení Fotbalového svazu (zkráceně FA).

Největší zásluha je připisována funkcionáři a sportovci Ebenezerovi Cobb Morleyovi. Ten totiž vymyslel jednotlivá fotbalová pravidla, u kterých se inspiroval kriketem. Během dalších schůzek se zakladatelé shodli na 13 základních pravidlech, které pojmenovali jako londýnská. První utkání se podle nich hrálo 19. prosince 1863 mezi týmy Barnes a Richmondu.

Anglický pohár se poprvé uskutečnil v roce 1888, ale už v sedmdesátých letech se hrál mezinárodní zápas mezi Anglií a Skotskem. Jak fotbal získával na popularitě, začalo vznikat mnoho nových klubů i svazů. Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) vznikla v Paříži v květnu roku 1904.

Fotbalový svaz dnes

Fotbalový svaz dnes sdružuje sedm milionů registrovaných hráčů, řídí dění v Anglii a jeho hlavním sídlem je stadion Wembley v Londýně. V jejím čele stojí Greg Dyke.

Více si přečtěte na webu Sportovních novin.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na: