Londýnská burza (London Stock Exchange)

Londýnská burza (anglicky London Stock Exchange, zkráceně LSE) je akciová burza, která sídlí v hlavním městě Spojeného království. Oficiálně byla založena v roce 1801 a dnes se řadí k největším a nejdůležitějším burzám na celém světě. Vlastníkem je London Stock Exchange Group a její součástí jsou kromě britských akciových společností i zahraniční firmy. Má statut burzy s největším mezinárodním zastoupením na celém světě, protože zde obchodují firmy z více než 60 různých zemí. Sídlí ve čtvrti City, na náměstí Paternoster.

Historie

Historie této burzy však sahá až do 17. století, kdy byla pouhým burzovním obchodem v kavárnách v centru města. V roce 1773 se z jednoho obchodu stala opravdová burza, která ale byla oficiálně ustanovena až na začátku 19. století.

Burza v Londýně už několik let vévodí všem podobným společnostem v celé Evropě. Obchoduje s cennými papíry a je v této oblasti druhou nejdůležitější burzou světa, ihned po Stock exchange v New Yorku. Je průkopníkem v používání různých technologií spojených s financemi a každý den se o dění na této půdě zajímá BBC i CNN. Obě média vysílají přímo z vnitřních prostor londýnské burzy.

Index burzy

Každá burza má svůj index a v případě té londýnské je to FTSE 100. Obsahuje 100 nejlepších společností, které představují asi osmdesát procent celého anglického trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..