St Paul’s Cathedral

katedrala-sv-pavla-night
Katedrála sv. Pavla v noci

Katedrála svatého Pavla (anglicky St Paul’s Cathedral) se nachází na Ludgate Hill v londýnském obvodu City. Je jednou z několika katedrál zasvěcených tomuto světci a její současná podoba pochází ze 17. století.

Christopher Wren

Původní katedrálu ale postavili Normané již na konci jedenáctého století. Ta však lehla popelem po Velkém londýnském požáru v roce 1666. Za dnešní podobou stojí architekt Christopher Wren, který začal po Velkém požáru rekonstruovat mnoho kostelů po celém Londýně. Na první návrhy obnovy chrámu sv. Pavla došlo již v roce 1668.

V roce 1675 se začalo s rozsáhlou rekonstrukcí zničené stavby. Dílo bylo dokončeno o mnoho let později, v roce 1708. Použitým stavebním materiálem je portlandský vápenec a ve stavbě se mísí renesanční s barokním slohem. Hlavní katedrála je vysoká  přesně 108 metrů a inspiraci našla v bazilice sv. Petra v Římě. Její hlavní prostor je kupolovitě zaklenut, a mimo jiné tu najdete třetí největší varhany ve Velké Británii. Wren se stal prvním člověkem, který tu byl v roce 1723 pohřben.

Místo pro významné události

St paul cathedral
St paul´s cathedral

Tuto londýnskou katedrálu můžete znát především díky několika významným událostem, které se v ní konaly. Kromě toho, že zde sídlí londýnský arcibiskup, používá královská rodina tuto památku pro svatby, slavnosti i pohřby.

Před lety se zde vdala Diana Spencerová za prince Charlese a v roce 2013 tu proběhla významná bohoslužba v souvislosti se smrtí bývalé premiérky Margaret Thatcherové.

Od roku 2001 prochází svatopeterská katedrála rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla zlepšit vybavení pro návštěvníky, stavbu vyčistit a také ji zpřístupnit invalidním občanům.

Ke katedrále se pohodlně dostanete metrem, stačí vystoupit na zastávce St Paul’s.

Podívejte se na podrobný dokument o katedrále. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..