Clarence House

zdroj: i327.photobucket.com
zdroj: i327.photobucket.com

Clarence House je jedním z nejznámějších domů v Londýně. Leží v obvodu Westminster, přesněji v ulici Mall, a používá ho jako místo k bydlení část královské rodiny.

Přímo sousedí s St. James´s Palace, bývalým sídlem anglických králů a královen. Historie domu sahá do roku 1825, kdy začala jeho stavba. St. James´s Palace se totiž králi a vévodovi z Clarence zdál na bydlení příliš malý, a tak si nechal postavit rozlehlejší Clarence House.

Ani toto sídlo se při druhé světové válce nevyhnulo bombardování. Bylo poškozeno a na nějakou dobu používáno Červeným křížem.

Britská rodina

Od padesátých let ho obývala královna Alžběta II., které se tu dokonce narodila dcera Anna. Roku 2002 ho však, po smrti královny matky, předala svému nejstaršímu synovi Charlesovi. Ten zde bydlí doposud, a to s manželkou Kamilou a syny Williamem a Harrym. Dům je veřejnosti přístupný v letních měsících, kdy v něm královská rodina zpravidla nepobývá.

Dům má dohromady čtyři poschodí a prošel si od počátku 19. století mnoha rekonstrukcemi. Jedna z největších byla provedena po druhé světové válce. Po svém nastěhování si interiér nechal předělat i princ Charles.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..