Autem do Londýna

Rozmýšlíte-li se, zda se vydat do Londýna autem, přečtěte si tento článek. Víme, že polovina lidí vás bude od cesty odrazovat a polovina si ji nebude moci vynachválit. Komu věřit? Cesta autem má své pro i proti a ty se vám tu pokusíme přiblížit.

londyn-days-hotelVzdálenost

Cesta autem do Londýna je nejvýhodnější přes Německo, Belgii a Francii. Vzdálenost je asi 1400 km, což můžete zvládnout ujet asi za 14 hodin. Samozřejmě ale musíte počítat s komplikacemi. Pokud vás nejede víc, kteří by byli ochotni řídit, měli byste si najít po cestě nějaké přenocování. Na dálnici sice najdete několik odpočívadel, ale to se nevyrovná klidné noci například v penzionu. Při této příležitosti si můžete udělat výlet i do nějakého zajímavého města v jiném státě.

Do Londýna se nejpohodlněji a nejrychleji dostanete z města Dover po silnicích M2 nebo M20.

Cena

Pokud nepočítáme případné ubytování, nejvíce nás bude stát asi benzín. Při průměrné spotřebě 7 l na 100 km a ceně benzínu asi 36 Kč/l musíme počítat cca s 3500 Kč. Nesmíme ale opomenout i cestu zpět. To však nejsou všechny náklady. Dále musíme počítat s mýtným, dálniční známkou a převozem před kanál La Manche nebo jízdu Eurotunelem. Jak všichni víme, v Anglii se jezdí na levé straně. Ale co už mnozí nevědí, světlomety našich aut je potřeba přizpůsobit. Stačí si ale koupit samolepky, které si na ně nalepíme.

Další poplatek je za vjezd do Londýna. Pokud se Vám tyto náklady zdají velké, můžete navštívit server spolujizda.cz, kde si lze najít spolujezdce, který vám podle předem stanovených tabulek na cestu přidá.

Jelikož se v Anglii platí za průjezd některých silnic, ale i mostů nebo tunelů, doporučujeme vám všechny tyto aspekty detailně prostudovat.

Platba za dopravu Eurotunelem za jedno auto a maximálně 9 cestujících jedním směrem. Vyráží se z francouzského Calais do anglického Folkestone.

Za přibližně stejnou cenu se do Anglie dostanete trajektem přes kanál La Manche. Vyráží se z francouzského města Calais a přistává se v anglickém Doveru. Jedete-li do Anglie na více dní, zaplatíte za zpáteční jízdenku asi €131, což znamená 4450 Kč.

Pravidla silničního provozu

Abyste neměli s cestováním po jiných státech problémy, musíte si zjistit dopravní předpisy. Mezi nimi například i nejvyšší povolenou rychlost, která se liší.  Informace o pravidlech silničního provozu v Anglii naleznete zde.

Klady a zápory

Cesta vás pravděpodobně vyjde dráž a strávíte při ní více času než například letadlem, ale za to můžete mít zavazadel, kolik chcete, nemusíte se nikým řídit a můžete si kdekoliv po cestě udělat další výlet. Výlety si s vlastním autem také jednodušeji zařídíte i po Anglii. Záleží tedy pouze na prioritách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..