Harrods

zdroj: static0.therichestimages.com
zdroj: static0.therichestimages.com

Jeden z nejluxusnějších a nejdéle fungujících obchodních domů na celém světě stojí v Londýně. Jmenuje se Harrods a leží přímo v centru metropole, blízko Hyde parku. Najdete v něm 330 obchodů luxusních značek na obrovské ploše zabírající 4,5 akru. Počet zaměstnaných se pohybuje kolem dvanácti tisíc.

Historie obchodního domu Harrods

Své jméno dostalo nákupní centrum po svém zakladateli Charlesovi Henrymu Harrodsovi. Ten totiž v roce 1834 založil specializovaný obchod na čaj, ze  kterého pak později vyrostl známý obchodní dům. Postupem doby rodina zbohatla, začala otevírat další obchody a skupovat pozemky. Nevyhnula se ale ani rozsáhlému požáru, kdy obchod kompletně celý shořel. Během Vánoc však rodina zase získala rekordní příjmy a mohla si tak dovolit stavbu úplně nového komplexu.

Nová moderní budova

O rozsáhlou modernizaci se postaral Richard Burbridge, za jehož působení začaly v obchodním domě fungovat první eskalátory. Výstavba nové budovy ve stylu Art noveau začala v roce 1901. V roce 1927 už měla 91 obchodů. Dlouhou dobu se zde prodávalo módní zboží, ale to vše se změnilo s první světovou válkou. Ta si vyžádala svou daň i na luxusním obchoďáku a ten začal vyrábět uniformy nebo padáky.

Mohamed Al-Fayed

Harrods se stal rodinným podnikem znovu až v osmdesátých letech 20. století, kdy ho koupila rodina egyptských milionářů. Do čela se posadil Mohamed Al-Fayed, který ale dům zase prodal v roce 2010 Katarské investiční společnosti. Uvnitř je kromě obchodů i památník princezny Diany a Dodiho Al-Fayeda, který byl jeho synem.

Zajímavosti

V Harrods panují velmi přísné předpisy pro oblékání. Turistu sem nepustí s velkým batohem, dívku s odhaleným břichem, muže zase s roztrhanými kalhotami. V roce 2007 dokonce hlídala několik párů bot od Reneho Caovilly smrtelně jedovatá kobra. Centrum čelilo v minulosti hned několika skandálům spojených s prodejem pravých kožešin.

Podívejte se na oficiální stránky obchodního domu. Našli jsme pro vás video speciální prohlídky vnitřkem obchodního domu. 

Adresa

87-135 Brompton Road
Knightsbridge
London, SW1X 7XL, United Kingdom

Otevírací doba

Pondělí-Sobota od 10:00 do 21:00
Neděle od 11:30 do 18:00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..