Podrobný průvodce Londýnem

Dnešní Velký Londýn zahrnuje centrum města a 32 správních obvodů, např. Westminster, což je centrum společenského dění, dále Richmond, Kingston, Greenwich a další. Ve městě sídlí také největší průmyslové podniky, je jedním z největších bankovních center na světě a hlavním obchodním centrem Evropy.

City of London (též Square Mile) je hlavním finančním centrem, sídlí zde samostatná policejní složka City of London Police. Můžeme tu také najít katedrálu sv. Petra, která tvoří dominantu města, z velké části je však zastíněna výškovými budovami, např. Tower 42 či 30 St Mary Axe, která je známa též jako Gherkin, tzn. Okurka. V roce 2006 byla návštěvníky internetových stránek BBC, zvolena 5.nejošklivější budovou Londýna. City of London má malé množství stálých obyvatel (kolem 7000), avšak přes den zde pracuje až 300 000 lidí.

West End je považován za nejoblíbenější zábavní a nákupní část Londýna. Najdeme zde jednu z nejnavštěvovanějších památek Londýna, známou Trafalgar Square (Trafalgarské náměstí), která dostala svůj název na počest bitvy u Trafalgaru v roce 1805, kdy britské námořnictvo zvítězilo v Napoleonských válkách. Dominantou náměstí je Nelsonův sloup, a nachází se zde také Národní galerie. Pokud toužíte nakoupit nejmodernější a nejluxusnější značkové zboží, nesmíte vynechat návštěvu Oxford Street, která je nejznámější ulicí světa. Na jih od Oxford Street se nachází Soho, což je jakási multikulturní oblast se spoustou restaurací, krčem, obchodů a butiků, divadel a kin, klubů, barů a početnou gay komunitou. Soho mělo kdysi pověst střediska erotického průmyslu Velké Británie. V minulosti jste tam mohli narazit na jeden nevěstinec vedle druhého, ilegální bary, sex shopy a pouliční prostitutky. Policejní čistky v 80.letech však všechny ilegální činnosti zastavily a malá část legálních podniků se soustředila do ulic Brewer Street a Berwick Street.

Východní Londýn byl centrem průmyslové oblasti, v současnosti je však přestavován díky tomu, že v roce 2012 se budou v Londýně pořádat Letní olympijské hry Londýn, a tato oblast v nich bude hrát důležitou roli.

East End je nejblíže k původnímu londýnskému přístavu, nejčastěji se zde usidlují přistěhovalci přijíždějící do přístavu. V této části města se nachází známé londýnské trhy (Columbia Road Flower Market, Brick Lane Market) či několik muzeí (např. Geffrye Museum, Museum of Childhood). East End je znám svým četným organizovaným zločinem a pouličními gangy. Tato část města je také známa jako nejchudší oblast Velké Británie.

Docklands je městská část nacházející se na Isle of Dogs (Ostrov psů). Canary Wharf je velké finanční centrum ležící v obvodu Docklands. Jeho dominantou jsou tři nejvyšší budovy Velké Británie: One Canada Square, HSBC Tower a Citigroup Centre.

Západní Londýn je známý svými rezidenčními oblastmi jako je například Notting Hill (známý z filmu z roku 1999 s Hugh Grantem a Julií Robertsovou). Směrem na západ se nachází hlavní centrum BBC a na předměstí Hillingdon leží letiště Heathrow. Jihozápadním směrem můžeme najít Richmond Park, největší královský park v Londýně. Zde se nachází Isabelina plantáž – zalesněná zahrada a nejnavštěvovanější atrakce parku.

V jižním Londýně leží světoznámý Wimbledon, kde se pořádají velké tenisové turnaje, a Greenwich ležící v meandrech řeky Temže, který láká turisty svým nultým poledníkem, planetáriem či námořním muzeem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..