Pohřeb baronky Thatcherové a její posmrtná biografie

Margaret Thatcher zemřela v Londýně dne 8. dubna ve věku 87 let. Její pohřeb se konal o 9 dní později a vyvolal silné rekce jejích příznivců i odpůrců.

katedrála svatého Pavla
katedrála sv. Pavla

V úterý 16. dubna byla rakev s ostatky baronky umístěna do budovy parlamentu v obvodu Westminster. Soukromá mše proběhla v kapli Panny Marie a účastnila se jí nejen nejbližší rodina bývalé premiérky, ale i 100 poslanců obou komor parlamentu. Celou noc bděl u rakve kaplan Dolní sněmovny.

O den později se konal samotný pohřeb. Nejprve byla rakev zabalena do britské vlajky a odvezena do kostela sv. Klementa. Poté se průvod vydal ke katedrále sv. Pavla, kde proběhl vlastní pohřeb. Průvod lemovalo 700 vojáků a na poslední cestě tedy baronku doprovázeli ozbrojené složky. V samotné katedrále se shromáždilo přes 2000 hostů v čele s královnou Alžbětou II.

Vznik muzea a pojmenovávání ulic

Hned po pohřbu začal vznikat projekt na výstavbu knihovny, muzea a centra Margaret Thatcherové. Baronka o tomto připravovaném nápadu věděla a sama ho i schválila. Budou zde vystavovány exponáty z období její vlády. V Británii však není tradicí stavět taková zařízení pro bývalé premiéry, a tak výstavbu budou muset financovat soukromé subjekty.

Její příznivci však nezůstávají jen u knihovny nebo muzea, ale začali usilovat i o pojmenování různých míst jejím jménem. Tento akt však vyvolává mnoho rozporuplných názorů i v řadách politiků.

Autorizovaná biografie od Charlese Moora

Autorizovaná biografie bývalé premiérky vyšla hned několik dní po jejím pohřbu. Kniha je ale opět kontroverzním tématem, protože si sama Thatcherová výslovně přála, aby vyšla až po její smrti. Kvůli napsání této knihy předala jejímu autorovi veškerou svou soukromou i vládní korespondenci. Biografie má přes 800 stran a je teprve prvním předpokládaným dílem. Železná lady o knize tedy věděla, autor Charles Moore se s ní znal velice dobře, ale sama si nikdy nepřečetla ani jedinou pasáž. Její přátelé tak mohli mluvit v knize otevřeně a s vědomím, že se to Margret nikdy nedoví.
Kniha poodhaluje soukromí bývalé premiérky, její první lásky ale i politická rozhodnutí. Sama Thatcherová napsala své tři životopisné knihy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..