Anglická telefonní budka

Červená telefonní budka se schránkou na dopisy
Červená telefonní budka se schránkou na dopisy

Červená telefonní budka je symbolem Londýna i celého Anglického království. Spatřit ji a zatelefonovat si z ní ale můžete například i na Maltě, Bermudách nebo Gibraltaru. Všechny tyto oblasti jsou totiž stále, nebo alespoň v minulosti byly, pod britskou nadvládou.

Specifický tvar i barva

Specifický tvar budky byl navržen sirem Gilesem Gilbertem Scottem, který s jejím návrhem vyhrál soutěž již v roce 1924. První veřejná budka se ale na londýnských ulicích objevila už o čtyři roky dříve, její design však byl úplně odlišný od té současné. Málokdo ví, že specificky červená barva nebyla vybrána úplnou náhodou, ale naprosto cíleně. Červené budky měly být totiž snadněji a rychleji zahlédnutelné.

Jestli si myslíte, že červená budka je jen jedna jediná, pak jste na omylu. Po celé Anglii najdete osm typů těchto telefonních zařízení, přičemž ten šestý je nejvíce známý a používaný. Po roce 1980 bylo v celém království napočítáno přes 73 000 telefonních budek. V dnešní době je toto číslo jistě mnohem menší, ale stejně tyto červené “majáky” potkáte, zvláště v Londýně, na každém rohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..