Royal Opera House

zdroj: controltechniques.cz
zdroj: controltechniques.cz

The Royal Opera neboli Královská opera je společnost v centrálním Londýně, která sídlí v Royal Opera House. Stavba, ve které opera stále funguje, se nachází v londýnském obvodu Covent Garden. Společně s Anglickou Národní Operou je ta Královská hlavní společností tohoto druhu v Londýně. Byla založena roku 1946, oficiálně jako Operní společnost v Covent Garden, a toto pojmenování jí vydrželo do roku 1968. Posléze byla opera rozšířena, přejmenována a Opera House je také domovem taneční společností známé jako Královský balet (The Royal Ballet).

Mezinárodní hvězdy

Když byla společnost zformována, její filosofií bylo hrát všechny hry pouze anglicky. Od padesátých let se však všechna díla ztvárňují ve svém originálním jazyce. V opeře působí hlavně Britové a umělci z celého Commonwealthu, ale často zde hostují i mezinárodní hvězdy. V opeře tak byli k vidění Plácido Domingo, Brigit Nilsson, Luciano Pavarotii nebo Elisabeth Schwarzkopf.

Rekonstrukce

Společnost rostla pod vedením Davida Webstera, který ji dovedl od úplných začátků až k jedné z nejlepších oper na světě. Mezi lety 1997 a 1999 byla však na čas zavřena, a to kvůli rozsáhlé rekonstrukci a restauraci vzácných prostor. Dvacáté první století je prozatím více než desetiletím stabilního managmentu. Spolu tu funguje šest režisérů a nynějším šéfem celé opery je Alex Beard.

Podívejte se na krátké video o dvou hlavních tanečnících baletu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..