Royal Albert Hall

zdroj: 1.bp.blogspot.com
zdroj: 1.bp.blogspot.com

Royal Albert Hall je známá londýnská stavba, ve které se každoročně pořádá mnoho koncertů i výstav. Většina těchto uměleckých aktivit je věnována princi Albertovi, manželovi královny Viktorie. Oficiální název haly je Royal Albert Hall of Arts and Sciences a nachází se v obvodu Kensington a Chelsea. Nedaleko této stavby z konce 19. století stojí také Albertův památník. Konkrétně ho najdete v Kensingtonských zahradách.

Architektonický skvost

Royal Hall je postavena v oválném tvaru a její kapacita se pohybuje kolem 8 000 míst. Je zaklenuta velkou skleněnou kupolí a podnět k jejímu vzniku dal sám princ Albert, který takto inicioval hned několik staveb v Londýně. Skuteční autoři haly byli velice ovlivněni starověkými amfiteátry, snažili se proto tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Použitým materiálem byly červené cihly s terakotovou výzdobou.

Otevření

Albertova hala byla otevřena v březnu roku 1871. Od té doby se zde pravidelně koná festival klasické hudby s názvem Proms a mnoho dalších koncertů, konference a například i baletní představení. V některých částech stavby se také dají pořádat sportovní utkání (tenis, box). V nedávné době prošla tato památka rekonstrukcí, která skončila v roce 2004. Modernizovány byly varhany, které se nachází v jednom ze sálů, a bylo dostaveno jižní křídlo.

Pokud byste se chtěli vydat k této pamětihodnosti, ať už jen na prohlídku nebo na nějaký koncert, můžete využít hromadnou dopravu. Pojedete-li metrem, vystoupíte na zastávce South Kensington nebo Gloucester Road.

V Royal Albert Hall koncertovala třeba Adele. Podívejte se na záznam z jejího vystoupení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..