Observatoř Greenwich

Královská observatoř Greenwich v Londýně, jež je dnes již jen muzeum astronomie, byla bezesporu jedna z nejdůležitějších hvězdáren na světě. Zasloužila se o to její polohou. Leží na nultém poledníku.

Nultý poledník na observatoři

Nultý poledník na observatoři

Historie observatoře

The Greenwich Royal Observatory London (královská observatoř Greenwich v Londýně) byla založena na příkaz krále Karla II. Měla sloužit ke studiu astronomie. Nejstarší dům z tohoto komplexu je Flamsteed House, ve kterém žil první královský astronom.

Po jeho smrti se zde vystřídalo ještě několik dalších mužů. V roce 1833 poprvé vystoupal tzv. time ball (neboli pohybující se balónek, který ukazuje čas) a poskytl první veřejný čas.

Nultý poledník

Nultý nebo také základní poledník je poledník, od něhož se počítá zeměpisná délka. To mimo jiné znamená, že nám rozděluje zeměkouli na západní a východní. Turisté se rádi fotí na vyznačeném poledníku, kde stojí každou nohou na jiné polokouli. Od roku 2011 je ale bohužel přístup zpoplatněn. Turisté zaplatí 10 liber (cca 300 Kč).

Otevírací doba

Observatoř Greenwich

Observatoř Greenwich

Otevírací doba je denně od 10:00 do 17:00. Zavřeno je jen pár dní v roce a to na vánoční svátky, Silvestr a při příležitosti Londýnského maratonu.

Greenwich

Abyste si nedělali výlet jen kvůli poledníku, navštivte další zajímavosti Greenwiche jako je Peter Harrison Planetarium nebo The National Maritime Museum (Národní námořní muzeum). V Royal Observatory Greenwich se nachází místnost, kde je k vidění úkaz Camera obscura. Na základě tohoto jevu pracují fotoaparáty.

Cesta do Greenwiche v Londýně

Greenwich je východní část města Londýn. Nachází se vedle řeky Temže. Pokud jste v Anglii autem, nebo jste si auto půjčili, samozřejmě není problém využít ho i na tento výlet. Parkovat můžete v Greenwich parku. Dále můžete využít autobusy, vlaky i lodní dopravu.

Podívejte se na krátké video pojednávající o historii královské observatoře.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na: