Observatoř Greenwich

Královská observatoř Greenwich v Londýně, jež je dnes již jen muzeum astronomie, byla bezesporu jedna z nejdůležitějších hvězdáren na světě. Zasloužila se o to její polohou. Leží na nultém poledníku.

Nultý poledník na observatoři
Nultý poledník na observatoři

Historie observatoře

The Greenwich Royal Observatory London (královská observatoř Greenwich v Londýně) byla založena na příkaz krále Karla II. Měla sloužit ke studiu astronomie. Nejstarší dům z tohoto komplexu je Flamsteed House, ve kterém žil první královský astronom.

Po jeho smrti se zde vystřídalo ještě několik dalších mužů. V roce 1833 poprvé vystoupal tzv. time ball (neboli pohybující se balónek, který ukazuje čas) a poskytl první veřejný čas.

Nultý poledník

Nultý nebo také základní poledník je poledník, od něhož se počítá zeměpisná délka. To mimo jiné znamená, že nám rozděluje zeměkouli na západní a východní. Turisté se rádi fotí na vyznačeném poledníku, kde stojí každou nohou na jiné polokouli. Od roku 2011 je ale bohužel přístup zpoplatněn.

Zarezervovat vstup na prohlídku nultého poledníku od £6.50

Otevírací doba

Observatoř Greenwich
Observatoř Greenwich

Otevírací doba je denně od 10.00 do 17.00. Zavřeno je jen pár dní v roce a to na vánoční svátky, Silvestr a při příležitosti Londýnského maratonu.

Greenwich

Abyste si nedělali výlet jen kvůli poledníku, navštivte další zajímavosti Greenwiche jako je Peter Harrison Planetarium nebo The National Maritime Museum (Národní námořní muzeum). V Royal Observatory Greenwich se nachází místnost, kde je k vidění úkaz Camera obscura. Na základě tohoto jevu pracují fotoaparáty.

Cesta do Greenwiche v Londýně

Greenwich je východní část města Londýn. Nachází se vedle řeky Temže. Pokud jste v Anglii autem, nebo jste si auto půjčili, samozřejmě není problém využít ho i na tento výlet. Parkovat můžete v Greenwich parku. Dále můžete využít autobusy, vlaky i lodní dopravu.

Podívejte se na krátké video pojednávající o historii královské observatoře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..