National Gallery

Národní galerie

Národní galerie

National Gallery je anglické pojmenování Národní galerie, která se nachází v centru Londýna na Trafalgarském náměstí. V této galerii najdete obsáhlou sbírku obrazů od významných malířů, ale i díla anonymní, pocházející až ze 13. století. Britská galerie nevlastní tolik obrazů jako jiné významné národní galerie (asi jen 2 000), ale všechna díla jsou výjimečná svou kvalitou. Za mezinárodní význam galerie vděčí hlavně svým prvním ředitelům a neméně také soukromým darům.

Postavena v 19. století

Národní galerie byla postavena roku 1837 a její první artefakty pocházely z dílny italských mistrů přelomu 15. a 16. století. Na úplných  začátcích se však galerie musela potýkat s problémy s prostorem, který byl pro plánované kolekce obrazů nedostatečný. Roku 1876 ale bylo dostaveno další křídlo budovy, což problém částečně vyřešilo. Pozdější dostavba se držela tohoto nově postaveného křídla, a tak se budova stala dokonale symetrickou.

V průběhu celého 19. století se sbírka postupně rozšiřovala o raná renesanční i barokní díla. Některé britské exponáty musely být dokonce v závěru století přemístěny do Tate Gallery. Ve století dvacátém se konečně galerie začala naplňovat i díly současnými. Jako první daroval ze své sbírky impresionistické obrazy sir Hugh Lane. Po dobu druhé světové války byly obrazy přemístěny a ukryty na severu Walesu. Po válce začaly být obrazy starých mistrů pro galerii příliš drahé, a tak dlouhou dobu žila jen z darů soukromých osob.

Netradiční či specializované výstavy jsou vždy zpoplatněny, ale na základní expozici je vstup zdarma.

Podívejte se na krátkou virtuální prohlídku galerie.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na: