National Gallery

Národní galerie
Národní galerie

National Gallery je anglické pojmenování Národní galerie, která se nachází v centru Londýna na Trafalgarském náměstí. V této galerii najdete obsáhlou sbírku obrazů od významných malířů, ale i díla anonymní, pocházející až ze 13. století. Britská galerie nevlastní tolik obrazů jako jiné významné národní galerie (asi jen 2 000), ale všechna díla jsou výjimečná svou kvalitou. Za mezinárodní význam galerie vděčí hlavně svým prvním ředitelům a neméně také soukromým darům.

Postavena v 19. století

Národní galerie byla postavena roku 1837 a její první artefakty pocházely z dílny italských mistrů přelomu 15. a 16. století. Na úplných  začátcích se však galerie musela potýkat s problémy s prostorem, který byl pro plánované kolekce obrazů nedostatečný. Roku 1876 ale bylo dostaveno další křídlo budovy, což problém částečně vyřešilo. Pozdější dostavba se držela tohoto nově postaveného křídla, a tak se budova stala dokonale symetrickou.

V průběhu celého 19. století se sbírka postupně rozšiřovala o raná renesanční i barokní díla. Některé britské exponáty musely být dokonce v závěru století přemístěny do Tate Gallery. Ve století dvacátém se konečně galerie začala naplňovat i díly současnými. Jako první daroval ze své sbírky impresionistické obrazy sir Hugh Lane. Po dobu druhé světové války byly obrazy přemístěny a ukryty na severu Walesu. Po válce začaly být obrazy starých mistrů pro galerii příliš drahé, a tak dlouhou dobu žila jen z darů soukromých osob.

Netradiční či specializované výstavy jsou vždy zpoplatněny, ale na základní expozici je vstup zdarma.

Podívejte se na krátkou virtuální prohlídku galerie.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..