Monument

Monument
Monument

Památník Velkého požáru v Londýně (anglicky Monument to the Great Fire of London) se nachází v samém srdci hlavního města, velice blízko London Bridge. Tato památka sice nestojí přímo na místě, kde tehdejší požár vypukl, ale 61 metrů od jeho centra (pekařství v Pudding Lane). Možná také proto zvolili architekti Christopher Wren a Robert Hooke výšku památníku naprosto stejnou, tedy 61 metrů. Má připomínat nešťastnou událost z roku 1666, kdy velký požár zachvátil významnou část Londýna.

Výjevy

Na památníku dominuje výjev z jeho podstavce. Tam se nachází reliéf, dílo Caia Gabriela Cibbera, které zobrazuje londýnské City zničené požárem. Na reliéfu můžeme rozpoznat postavu Karla II., jeho bratra Jakuba II. a alegorii Svobody, Vědy a Architektury. Další tři strany památníku obsahují latinský text.

Podstavec
Podstavec

Pokud umíte latinsky, můžete si zde přečíst o akcích, které Karel II. po požáru podnikl, i to, jak požár vůbec vznikl, jak byl uhašen a jaké škody napáchal. Dále je na něm také vyryt seznam starostů úřadujících v té době v Londýně a najdete tu popsán i vznik samotného památníku.

Nejvyšší volně stojící sloup

Monument byl v době vzniku (dostaven roku 1677) nejvyšším volně stojícím sloupem na celém světě. Sloup je opravdu masivní – vnitřními schody můžete vystoupit až na jeho vrchol. Zajímavostí je, že v polovině 19. století musela být vyhlídková plošina opatřena sítí, aby se zamezilo velkému počtu sebevražd, které byly skokem ze sloupu páchány.

K památníku se můžete dostat například metrem, jehož zastávka je pojmenována stejně jako samotná stavba, tedy Monument. Vyhlídka je otevřena denně od 9:30 do 17:30, ale počítat zde musíte se vstupným. Dospělý zaplatí 3 libry, dítě o polovinu méně a studenti mají vstupné zlevněné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..