Kensingtonský palác

Brána Kensingtonského paláce
Brána Kensingtonského paláce

Kensingtonský palác (anglicky Kensington Palace) je královskou rezidencí v londýnském obvodu Kensington a Chelsea. Nachází se ve stejnojmenných zahradách a v současnosti je obýván spíše méně známými členy královské rodiny. V různých částech roku tu ale dočasně bydlí i princ Harry nebo Zara Phillips, dcera princezny Anny. Sídlo však také slouží jako výstavní prostory. Od roku 2005 je tu přístupná výstava o Dianě, princezně z Walesu. Jejím autorem je fotograf Mario Testin.

Původní budova

Původní budova byla v Londýně postavena už v 17. století, ale v té době stála ještě mimo centrum tehdejšího města. Palác měl sloužit vévodovi z Nottinghamu, od jeho dědice ho však odkoupil na konci století Vilém Oranžský. Stejně jako na stavbě katedrály sv. Pavla se i na pozdější rekonstrukci této stavby podílel známý londýnský architekt Christopher Wren. Díky němu byla vybudována nová královská kaple i poradní síň a byla dostavěna severní a jižní křídla domu.

Zahrady paláce
Zahrady paláce

Posledním panovníkem, který v Kensingtonském paláci bydlel, byl Jiří II. Jeho zásluhou kolem domu vznikly dnešní rozsáhlé zahrady.
Po uzavření sňatku Diany s princem Charlesem se toto sídlo stalo jejím druhým domovem. Prvorozený princ William v blízkosti paláce dokonce navštěvoval mateřskou i základní školu.

Výstava a prohlídka některých pokojů

Kromě výstavy je v tomto paláci také možné vidět pokoje, které patřily princezně Margaretě, sestře současné královny. Jsou však přístupné pouze s průvodcem. Budete-li se chtít dostat až k samotnému paláci, doporučujeme využít londýnské metro. Můžete vystoupit v jedné z těchto tří stanic – Bayswater, High Street Kensington nebo Queensway.

Zarezervovat vstupenky od 8.70 £ (sleva při rezervaci on-line)

Podívejte se na krátké video, ve kterém uvidíte interiéry paláce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..