Brompton

zdroj: londonhotelsinsight.com
zdroj: londonhotelsinsight.com

Jako Brompton Cemetery je nazýván jeden z mnoha londýnských hřbitovů. Tento se ale řadí mezi ty nejhezčí v celé zemi. Leží na jihozápadě Londýna na ploše velké něco přes šestnáct hektarů. Byl postaven podle návrhu Benjamina Bauda a otevřen v roce 1840. V jeho centru se nachází lipová alej a kaple, která se v určitých ohledech podobá bazilice sv. Petra v Římě.

Proč vznikl?

Na začátku 19. století měl Londýn dvakrát více obyvatel než ve století minulém. Kapacita hřbitovů proto zdaleka nestačila a tak bylo potřeba založit několik hřbitovů nových. Za tímto účelem vznikl i hřbitov Brompton. Dnes v jeho areálu najdete přes 35 000 pomníků a dohromady tu proběhlo přes 200 000 pohřbů. Pomníky a náhrobky mají rozličné tvary, takže tu najdete prosté kříže, lodní kotvy, anděly, knihy, ale i monumentální rodinné hroby.

Tento londýnský hřbitov byl mezi roky 1952 a 1996 pro pohřbívání uzavřen, ale v dnešních dnech opět funguje. Svůj poslední odpočinek zde našlo mnoho slavných osobností. Najdete tu několik umělců, objevitelů, vědců, ale i sportovců nebo politiků.

Podívejte se na video prohlídku celého hřbitova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..