Londýnský karneval

V srpnu žije Londýn karnevalem v Notting Hill. Ten přinesli v 2. polovině 20. století přistěhovalci z Karibiku. To napovídá, že karnevalový průvod je velmi exotický. Tento karneval je považován za největší v Evropě a hned po tom v Rio de Janeiru je dokonce druhý největší ve světě.

Historie

V roce 1959 se konal první karneval, ale ještě v budově. Byla to reakce na skličující mezirasové vztahy. Karneval pořádala Claudia Jones, jež je považována za jeho matku. O několik let později se přesunul z budovy ven. Do dneška prošel ještě několika změnami a díky tomu si můžeme vychutnat nezapomenutelnou atmosféru nynějšího karnevalu.

Jak se tam dostanete

Notting Hill je městská část na západním okraji Londýna. Jelikož se jedná o pouliční karneval, lze vyvodit, že mnoho okolních pozemních komunikací je otevřeno pouze pro pěší. Hromadná doprava může být uzavřena úplně, do určité hodiny nebo vlivem přeplněnosti. Proto si vždycky najděte víc možností, jak se na karneval dostat. Například stanice metra Bayswater a Queensway by měly být otevřeny po celou akci.

Program

Akce trvá 2 dny (neděle a pondělí) a koná se vždy na konci srpna. V neděli je program přizpůsobený pro rodiny s dětmi a slouží jako taková předehra pro pondělní program. V pondělí uvidíte hlavní průvod. Při něm se ulice Notting Hillu rozzáří barvami překrásných kostýmů. Vše je doprovázeno hudbou, a to především tradičními „Steel bands“ (kapely hrající na plechové bubny, dříve sudy). A v okolí můžete navštívit nespočet stánků s karibským jídlem.

Karneval Londýn 2013

Letos se bude karneval konat 25. – 26. srpna. Program bude stejný jako každý rok, takže máte-li v plánu v tyto dny Notting Hill navštívit, věřte, že nebudete litovat. Tento karneval si totiž oblíbilo nespočet lidí z celého světa, kteří se sem právě kvůli této příležitosti každoročně vrací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..