Londýnské metro

Jedním ze způsobů, jak se pohybovat po Londýně, je londýnské metro. To má na rozdíl od českého hned 13 tras, které mají oblibu se ještě navíc dále větvit. Abyste se v něm jako turisté vyznali, doporučuje se si s sebou vzít mapu metra Londýn. A i když pro Vás z počátku může být metro složité, je jím spojena celá tato obrovská metropole a to je velké plus. Nově můžete využít londýnské metro i v noci. Během pátečních a sobotních nocí platí po celém Londýně neomezený noční provoz metra. Ve všední dny doporučujeme nastudovat provozní dobu jednotlivých linek.

metro-londyn-150letHistorie

London Underground, což je jedna z možností anglického názvu pro metro v Londýně, je nejstarší podzemní dráha na světě. Metro Londýn bylo spuštěno už v roce 1863. Nejstarší trasa londýnského metra vedla od stanice Paddington do stanice Farrington. Lidé si metro v Londýně ihned oblíbili a s postupem let se zvyšujícím se počtem cestujících se dále rozrůstaly i trasy metra a tomu není konec ani dnes.

Trasy

Jak už bylo řečeno, londýnské metro se může pyšnit 13 trasami. Každá má svůj název a barvu, jež nám pomáhají s orientací. Mapu londýnského metra neboli London Tube map, jak byste si o ni mohli říct v Anglii (Tube je totiž další z anglických názvů pro metro), si můžete najít na internetu, ale také je k dispozici přímo v metru.

Jízdné

Londýnské metro je rozděleno do několika zón. V čím nižší jste zóně (tzn. blíž centru) tím více platíte za jízdenky. Koupit si můžete klasickou jízdenku, Oyster card nebo Travelcard. Kartu Oyster si nabijete a při cestování se Vám odečítají peníze. Jednotlivé cesty jsou levnější než s klasickou jízdenkou. S Travelcard můžete jezdit libovolně, ta je ale dražší než Oyster. Jízdenky zakoupíte mimo jiné přímo ve stanici metra.

Podívejte se, jak to v londýnském metru vypadá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..