Letiště London City

zdroj: theecologist.org
zdroj: theecologist.org

Do Londýna se nejlépe a nejrychleji dostaneš letecky. Najdeš zde celkem sedm míst, kde přistát. Jedním z nich je i mezinárodní veřejné letiště London City Airport v části Newham na východě Londýna. Jedná se o nejdůležitější letiště obchodní klientely v celém Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Letiště v historii

Vybudované bylo mezi lety 1986 – 1987. V květnu roku 1986 pak nastal okamžik, kdy byl položen základní kamen k výstavbě nového letiště, které bylo brzy dokončeno. Nábřeží letiště bylo velmi vhodně umístěné, ale pro pravidelný letecký provoz bylo příliš krátké. Dráha byla později prodloužena.

V listopadu roku 1987 bylo letiště za účasti královny Alžběty II. slavnostně otevřeno. Od té doby je považováno za jedno z nejvýznamnějších letišť pro obchodní cesty v Evropě. První vzlet z něj uskutečnil anglický letec Harry Gee 31. května 1987. Prvními nalétávanými destinacemi se stala města Paříž, Brusel a Amsterdam.

V současnosti

Ve skutečnosti jde o jediné letiště uvnitř rozlehlého území Londýna. Díky svému umístění u prahu londýnských finančních center je považováno za velmi důležitou součást obchodu a hraje podstatnou úlohu v rozvoji hlavního města. Má velmi silnou podporu v podnikatelských kruzích díky své příznivé poloze a nejkratší době odbavení ze všech londýnských letišť – 10 minut do odletu.

Dnes je využíváno 11 aerolinkami, které nabízejí lety do 34 destinací ve Spojeném království a po Evropě. Budoucí rozvoj letiště je limitován přísnými předpisy upravujícími maximální hladinu hluku startujících letadel a omezeným počtem typů letadel, které jsou schopné přistát a vzlétnout z krátké dráhy tohoto letiště. Navzdory tomu britský dopravce British airways zahájil provoz pravidelné linky do New Yorku obsluhované větším strojem Airbus A 318.

Dostupnost letiště

Letiště je v dosahu městské hromadné dopravy Docklands Light Railway, stanice Canning town, otevřené od roku 2005. Dopravu na letiště zajišťují i časté spoje expresních autobusů do zastávek Canning Town, Canary Wharf a Liverpool. Pomalejší a levnější spoje nabízí také linkové autobusy do stanic Walthamstow, Plaistow, Canning Town a Stratford. Všechny tyto stanice jsou dostupné metrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..